7 kroków do wizerunku Twoich marzeń

Witaj!

Ten e-book stworzyłam z myślą o Tobie, aby pomóc Ci w pracy nad Twoim stylem i uczynić ten proces możliwie najszybszym i najskuteczniejszym. Wiem, że gdy jesteśmy dopiero na początku tej drogi, często odczuwamy frustrację, ponieważ nie wiemy od czego zacząć oraz mamy w głowie mieszankę różnych pomysłów, w których się gubimy. Dlatego też głównym celem mojej ksiązki jest pomóc Ci uporządkować własne potrzeby wizerunkowe oraz własną szafę, a następnie stworzyć konkretny plan działań, który pozwoli polepszyć Twoje relacje z wizerunkiem. Mam nadzieję, że umieszczone w tym pliku wskazówki zachęcą Cię nie tylko do refleksji nad własnym wizerunkiem, ale także pozwolą Ci poczynić pierwsze oraz kolejne kroki ku temu, aby go udoskonalić :)


Krok 1. Styl to JA!

Styl jest wtedy, gdy to Ty nosisz ubrania, a nie ubrania noszą Ciebie. Prawdziwy styl wywodzi się z poczucia całkowitego komfortu i bycia w zgodzie z samym sobą, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Dla mnie styl nie oznacza „ubierać się modnie czy zgodnie z trendami”. Styl to przede wszystkim świadomość samego siebie, tego, w czym jest nam dobrze, a w czym nie; tego, jakie estetyki nam się podobają, a jakie nie; tego, w jakich ubraniach jest nam komfortowo, a w jakich nie; tego, jak za pomocą ubrań możemy przekazywać światu swoje wartości. Styl jest nieodłączną częścią Ciebie i daje Ci on ogromną możliwość wyrażania siebie. Może ewoluować razem z Tobą.

 

Styl nie jest czymś, z czym się rodzimy, ale czymś, czego każdy z nas może się nauczyć.

 

Każdy, niezależnie od wieku, modelu sylwetki czy rozmiaru, może osiągnąć doskonały styl. Twój styl musi być przede wszystkim autentyczny, spójny z Tobą oraz Twoimi wartościami.

Moje główne uwagi o stylu:

1. Nie czekaj, aż nadejdzie ten najlepszy czas i będziesz wreszcie mogła zająć się swoim stylem.

Musisz cieszyć się swoim wizerunkiem już tu i teraz, bez względu na to, czy idziesz na imprezę czy na spacer z dzieckiem, czy masz rozmiar XS czy XL, czy jesteś młoda, czy masz już swoje lata. Musisz po prostu podobać się sobie w lustrze w każdej chwili. Wiem, że czasami brakuje Ci czasu, że masz na głowie inne obowiązki, że możesz mieć rodzinę i dzieci. Pamiętaj proszę jednak, że jesteś równie ważna i zasługujesz na chwilę tylko dla siebie.

2. Żadna z nas nie jest idealna i właśnie to jest wspaniałe, ponieważ bycie idealnym jest przecież nudne!

Musisz zaakceptować siebie taką, jaką stworzyła Cię Matka Natura. Pamiętaj, że jesteś jedyna, unikalna i niepowtarzalna. Bez wątpienia jesteś piękna i masz w sobie ogromny potencjał rozwoju własnego stylu. Proszę, nie marnuj czasu na skupianie się na swoich niedoskonałościach – w końcu może się okazać, że Twoje kompleksy są tylko w Twojej głowie. Lepiej zwracaj uwagę na swoje mocne strony, rozwijaj się mentalnie, wizerunkowo, zawodowo. Wtedy będziesz mogła zostać najlepszą wersją samej siebie!

3. Pamiętaj o tym, że prawdziwy styl zaczyna się od bycia pewnym siebie.

Nie musisz polegać na opinii innych, ponieważ Twoje przekonania i Twój wewnętrzny głos są wystarczająco dobre. Nie ubieraj się w dany sposób tylko po to, żeby zadowolić kogoś innego. Ubieraj się przede wszystkim dla siebie, dla własnej satysfakcji oraz dobrego samopoczucia.

4. Budowanie stylu jest procesem, który wymaga czasu.

To nieustanna praca, która na początku może się wydawać trudna, ale za każdym razem będzie dawała Ci coraz więcej satysfakcji. Nie bój się popełniać błędów, eksperymentuj, a potem analizuj swoje osiągnięcia. Kreowanie stylizacji może być świetną zabawą oraz znakomitym źródłem pozytywnych emocji.

5. Nie staraj się wzorować na stylu innych. Spróbuj stworzyć swój autentyczny styl.

Odpowiedz sobie na dwa pytania „Kim jesteś?” i „Co chcesz przekazać za pomocą swojego wizerunku?”. Nie ma takiego pojęcia jak „prawidłowy styl”. W modzie funkcjonują teraz dziesiątki różnych estetyk. Inspiruj się i wybieraj to, co jest Ci bliskie i w czym będziesz się czuła najbardziej komfortowo.

Twoje działania:

  • 1. Stań przed lustrem, uśmiechnij się do siebie i powiedz: „Jestem piękna i chcę cieszyć się swoim wizerunkiem już tu i teraz!”
  • 2. Obiecaj sobie, że będziesz znajdowała chociaż chwilę na to, aby krok po kroku analizować swój wygląd oraz podejmować odpowiednie kroki, które pomogą Ci go udoskonalić!"

Krok 2. Opanuj zabawę z kolorami

Kolor naprawdę ma znaczenie, ponieważ jest jednym z najważniejszych czynników, na który inni zwracają uwagę podczas oceny naszego wizerunku. Nie oznacza to wcale jednak, że stylowo wyglądać można jedynie w kolorowych bluzkach czy jaskrawych butach. Musisz zrozumieć, że kolor stanowi jedno z tych narzędzi, które możesz wykorzystywać podczas budowania stylizacji. To Ty decydujesz, czy wprowadzasz kolor w postaci akcentu, czy łączysz barwy w stonowany, monochromatyczny sposób, czy jednak chcesz nieco zaszaleć, wybierając żywsze i bardziej dynamiczne połączenia.

Moje główne uwagi kolorystyczne:

1. Możemy pozwolić sobie na dowolny kolor, wybierając go w odpowiednim odcieniu lub stopniu intensywności.

Jeśli Twoja szafa zawiera, na przykład, same bezpieczne szarości, czerń lub granaty i tego rodzaju połączenia zaczęły Cię nudzić, to możesz śmiało rozpocząć poszukiwania właściwych dla siebie odcieni czerwonego, żółtego, zielonego, fioletowego, różowego, brązowego lub dowolnego innego koloru. Nie zapominaj, że masz nieograniczone możliwości eksperymentowania z kolorem i nie musisz się niczym ograniczać. Jeśli nie czujesz w sobie wystarczającej odwagi, to zaczynaj stopniowo. Wypróbuj dany kolor w postaci delikatnych akcentów, drobnych wzorów lub dodatków. Może się okazać, że to w zupełności wystarczy, aby ożywić stylizacje, zachowując przy tym Twój autentyczny styl.

2. Konieczne jest zaznaczenie temperatury (ciepłej lub zimnej) oraz stopnia intensywności kolorów, w których będziesz wyglądała najlepiej.

Przypuszczam, że słyszałaś o tym, że istnieje 12 typów kolorystycznych, z których każdy ma przyporządkowaną odpowiednią paletę barw.

Spójrz na te typy na spokojnie. Na pewno znajdziesz wśród nich te, które kompletnie z Tobą nie współgrają (te kolory odrzuć od razu), jak również i takie, które są Ci bliskie i z pewnością można je znaleźć w Twojej szafie. Wybierz swoją paletę Nie musisz za wszelką cenę starać się określić, jaki typ kolorystyczny reprezentujesz, jak również nie musisz wybierać wyłącznie kolorów z jednej palety.

 

Warto natomiast określić ten kierunek kolorystyczny (ciepły czy zimny, jasny czy ciemny, czysty czy zgaszony), w którym będziesz się czuła najlepiej.

 

Dlaczego mówię, że nie trzeba wybierać jednej palety? Dlatego, że jeśli temperatura koloru zawsze będzie taka sama (czyli będziesz albo typem ciepłym - Wiosną lub Jesienią, albo chłodnym – Latem lub Zimą), to jego intensywność oraz natężenie mogą ulegać zmianie w zależności od charakteru stylizacji, makijażu, sezonu oraz nastroju. Uwierz mi, w pracy z kolorami warto zaufać swojej intuicji! Spójrz na swoją szafę, na poszczególne elementy stylizacji, dodatki, a nawet dekoracje wnętrz, które wybierasz. Znajdziesz tam sporo wskazówek dotyczących własnego typu kolorystycznego.

3. Psychologia koloru ma znaczenie.

Jeśli dążysz do tego, aby świadomie budować swoje stylizacje i za ich pomocą wpływać na to, w jaki sposób jesteś odbierana, to powinnaś zapoznać się z psychologią kolorów.

Ogólne znaczenia poszczególnych kolorów:

Wybrany przez Ciebie sposób łączenia kolorów wyznacza również pewien charakter stylizacji. Achromatyczne połączenia czarnego z białym najczęściej wyglądają bardzo formalnie lub bardzo elegancko.

Monochromatyczne zestawienia różnych odcieni jednego koloru lub kolorów stonowanych, podobnych do siebie, tworzą spokojny i zrównoważony efekt całego looku.

Dynamiczne i jaskrawe kolory w dużych ilościach nadają stylizacji dramatyzmu lub kreatywności.

Z kolei żywe kolory, wprowadzone do stylizacji w postaci dodatków, mogą wizerunek ożywić i uczynić go bardziej gustownym.

4. Szukaj takich połączeń, w których kolor ten zagra najlepiej.

Oto jeden z najczęściej popełnianych przez kobiety błędów. Nawet posiadając ciekawy kolor lub wzór w swojej szafie, zestawiamy go w taki sposób, że on po prostu znika lub zlewa się z innym kolorem. Warto zrozumieć, jaki potencjał ma dany kolor i w jakich zestawieniach będzie odgrywał właściwą rolę.

Kilka ogólnych wskazówek o tym, jak możemy kolory łączyć:

Jak łączyć kolory ubrań?

Ciekawe połączenia kolorystyczne

Trendowe kolory w codziennym stylu

Brązowy to nowy czarny

Zdradzę jeszcze kilka tajemnic :)

Monochromatyczne stylizacje mogą dodatkowo wyszczuplić sylwetkę, ponieważ tworzą pionowy, wydłużający efekt. Jeśli dodatkowo popracujemy z fakturą, formą lub warstwami ubrań, takie zestawienia mogą prezentować się bardzo elegancko i stylowo. Bardzo lubię monochromatyczne połączenia!

Color blocking najbardziej pasuje osobom o wyższym wzroście (ponieważ dzieli sylwetkę na części) oraz kobietom odważnym (ponieważ tworzy dynamiczny, czasami modowy i przykuwający uwagę charakter stylizacji).

Kolorowe akcenty – oto trik, który każda kobieta powinna wykorzystywać w swojej szafie. Właśnie dzięki niemu możemy ożywić nawet zwyczajny monochromatyczny look lub nadać stylizacjom więcej smaku.

Twoje działania:

1. W pracy z kolorami szukaj własnej drogi, która będzie spójna z Twoim charakterem.

2. Nie wiesz, jaki kolor jest dla Ciebie najlepszy? Wejdź do sklepu i przymierz góry w różnych odcieniach jednego koloru. Sprawdź, na przykład, czy wolisz kanarkowy, brudny zgaszony czy neonowy odcień żółtego, czy też zieleń typu khaki, trawiastą, oliwkową, czy bardziej morską lub butelkową. Przekonaj się, czy dobrze czujesz się w czystym różowym, jasnej fuksji, czy może wolisz iść w kierunku łososiowego lub koralowego. Ciepłe odcienie zawierają w swoim składzie więcej żółtego, zimne – więcej niebieskiego.

3. Nie wiesz, z czym połączyć konkretny kolor? Wejdź na Pinterest, wpisz na przykład „green pants” i zaczynaj surfować, przeglądając różnorodne stylizacje. Utwórz tablicę z tym, co najbardziej Ci się spodobało. Na pewno uda Ci się tam znaleźć dużo wskazówek.

4. Szukasz inspiracji kolorystycznych? Co sezon pojawiają się nowe połączenia kolorystyczne, które projektanci masowo wykorzystują w swoich kolekcjach. Czasami takie połączenia mogą się wydawać mało oczywiste, ale przez to są bardzo ciekawe i inspirujące. Z tego też powodu zachęcam do obserwowania zdjęć z wybiegów na Vogue.com oraz stronach internetowych takich marek, takich jak Zara, H&M, &OtherStories lub Uterque. Nawet sposób, w jaki firmy te stylizują manekiny oraz wywieszają kapsuły w sklepach stacjonarnych, może udzielić nam wielu informacji o łączeniu kolorów i tworzeniu stylizacji.


Krok 3. Twoja sylwetka to Twoja najlepsza przyjaciółka

Chciałabym zacząć od tego, że każda z nas ma swoją indywidualną i niepowtarzalną sylwetkę, która niekoniecznie będzie wpisywała się w te schematy, które są wylansowane w telewizji, czasopismach modowych lub w internecie. Nie oznacza to jednak wcale, że stylowo mogą prezentować się wyłącznie kobiety szczupłe oraz z modelową sylwetką.

 

 

Każda kobieta w dowolnym wieku lub z dowolnymi proporcjami może wyglądać jak milion dolarów, jeśli tylko tego zechce.

 

Niekiedy będzie to jedynie wymagało większej ilości czasu oraz wysiłku związanego z poszukiwaniem odpowiednich ubrań. Wszystko dlatego, że taki niestety jest rynek odzieżowy. W pracy ze swoją sylwetką niezwykle ważne jest nauczyć się akceptować siebie taką, jaką jesteśmy. Nie ma nic złego w tym, że mamy mniejszy biust albo szersze uda albo jesteśmy niskiego wzrostu. Taka jest nasza uroda. Wszyscy jesteśmy inni i różnimy się od siebie. I to jest absolutne normalnie. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo w swoim ciele i wiesz, że za pomocą zdrowego odżywiania oraz ćwiczeń możesz tę sytuację naprawić, to bierz się do działania! Zacznij pracować i przestań narzekać :) Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że na chwilę obecną nie masz możliwości zmiany swojego trybu życia, to po prostu zaakceptuj tę sytuację i ciesz się życiem tu i teraz. Przy dowolnej sylwetce i dowolnym rozmiarze można zbudować ciekawą i stylową stylizację oraz stworzyć efekt osoby, która zna się na stylu i modzie.

Moje główne uwagi o sylwetkach:

1. Spróbuj obiektywnie ocenić, jakie masz indywidualne niuanse sylwetki.

Z pewnością wiesz o tym, że istnieją różne typy sylwetek. Podam Ci jeden ze sposobów klasyfikacji, w ramach którego pracuję - pamiętaj jednak, że w internecie możesz napotkać nieco inne nazwy lub schematy.

Zdefiniować, jakim jesteś typem, jest dosyć łatwo. Wystarczy zmierzyć obwód i szerokość ramion, obwód klatki piersiowej, obwód talii oraz obwód i szerokość ud. Wówczas zobaczysz, czy masz pewne dysproporcje w górnej lub dolnej części sylwetki (różnica będzie wynosiła więcej niż 5 cm) i czy masz wyraziście zaznaczoną talię (różnica pomiędzy talią a biodrami więcej niż 25 cm). Żaden z tych schematów nie uwzględnia natomiast Twoich indywidualnych niuansów, które będą znacząco wpływać na to, jakie ubrania powinnaś wybierać:

• wzrost – niski, średni, wysoki;

• ramiona – szerokie/wąskie, prostokątne/okrągłe/spadziste;

• szyja – krótka/dłuższa;

• brzuch – płaski/wystający;

• talia – wyrazista/brak talii;

• ręce – szczupłe/grubsze, krótkie/długie;

• biust – mały/średni/duży;

• biodra – szerokie/wąskie, płaskie/okrągłe;

• pupa – płaska/wydatna;

• nogi – krótkie/długie, szczupłe/grubsze, proste/w kształcie „O”/w kształcie „X”;

• łydki – szczupłe/umięśnione; • stopy – małe/duże, szerokie/wąskie.

Właśnie na tych niuansach warto się skupić i zaznaczyć sobie, z czym mamy największe trudności.

2. Nie szukaj konkretnego fasonu.

Eksperymentuj natomiast z ubraniami oraz analizuj, jak współgrają one z Twoją sylwetką.

Jestem przeciwniczką zaleceń w rodzaju: „Posiadaczki takiej sylwetki powinny zakładać taką sukienkę”. Jest to bardzo niejednoznaczne stwierdzenie, ponieważ na rynku nie ma 10 fasonów sukienek, które byłyby uszyte jednakowo. Zamiast tego mamy 100 fasonów sukienek, z których każda będzie zupełnie inna. Często nawet w jednym modelu będzie wykorzystanych kilka trików, które mogą jednocześnie wyszczuplić sylwetkę w jednym miejscu, a w drugim ją pogrubić. Z tego też powodu zachęcam przede wszystkim do analizy, jak konkretna rzecz za pomocą koloru, wzoru, grubości lub elastyczności tkaniny, dekoltu, typu rękawa, długości, dekoracyjnych elementów współgra z naszą sylwetką i czy pomaga nam ona stworzyć piękny i zbalansowany efekt stylizacji.

Oto jeden z często popełnianych błędów. Wyobraźmy sobie, że chcemy sprawdzić, jak leży na nas konkretny fason spodni np. dżinsy boyfriendy. Mierzymy jeden model w jednym sklepie, które całkowicie źle na nas leży, przez co stwierdzamy, że niekorzystnie wyglądamy w takim fasonie. Prawda jest jednak taka, że każda marka proponuje swoją wersję boyfriendów: mogą być luźniejsze lub bardziej slimowane, sztywniejsze lub bardziej elastyczne, krótsze lub dłuższe, klasyczne lub bardziej przetarte. Nazwa fasonu świadczy tylko o koncepcji wizerunku, którą pomaga stworzyć – spodnie o luźniejszym charakterze, przy czym mogą one leżeć zupełnie inaczej.

Drugi błąd – stereotypy. Na przykład: „Na szerokie spodnie mogą pozwolić sobie tylko kobiety szczupłe i wysokie”, „Nie mogę nosić butów na obcasie przy wysokim wzroście” lub odwrotnie: „Przy niskim wzroście muszę chodzić tylko w butach na obcasie” itd. Warto zrozumieć jedną główną zasadę: w modzie można wszystko! Trzeba tylko znaleźć taki fason, który naprawdę dobrze na nas leży. Poza tym liczy się przede wszystkim nasz indywidualny i ciekawy sposób stylizowania ubioru. Nie ma znaczenia, jakiego jesteśmy wzrostu i jakiego rodzaju niedoskonałości posiadamy, jeśli umiejętnie bawimy się swoim stylem i sprawiamy wrażenie osoby, która cieszy się swoim wyglądem.

3. Zawsze pamiętaj o właściwej postawie ciała i dobrym samopoczuciu.

To działa fenomenalnie bez względu na to, jaką mamy sylwetkę i jaki nosimy rozmiar. Kilogramów natychmiast ubędzie, gdy będziemy stać prosto i lekko unosić głowę. Idź wyprostowana i dumna z siebie, nawiązując kontakt wzrokowy i używaj swojego ciała do powiedzenia światu, że czujesz się świetnie!

Twoje działania:

1. Przymierzaj, przymierzaj i jeszcze raz przymierzaj. Żeby znaleźć ten idealny dla Ciebie fason musisz trochę popracować :). Porównywanie pozwoli Ci ustalić, który model jest dla Ciebie najlepszy. Jeśli, na przykład, masz trudności ze spodniami, to skup się w sklepach tylko na nich i przymierzaj różne modele w różnych sieciówkach.

2. Rób sobie zdjęcia telefonem i obserwuj siebie z różnych stron w lustrze. Czasami warto spojrzeć na siebie z zewnętrznej strony, żeby obiektywnie ocenić, czy wyglądamy w danej rzeczy dobrze.

3. Stwórz listę odpowiednich dla siebie sklepów. To bardzo istotne! Jeśli w danym sklepie udało Ci się kupić trafione spodnie lub sukienkę, to znaczy, że ta marka szyje fasony dla Twojej sylwetki. Pamiętając o tym przy kolejnych zakupach, możesz zaoszczędzić sporo czasu na poszukiwanie nowego modelu.

4. Eksperymentuj z rozmiarami! Rozmiary mogą się różnić nie tylko w zależności od sklepu, ale również i modelu. Jeśli masz wątpliwości, czy ten model leży tak, jak powinien, spróbuj przymierzyć inny rozmiar. Może się okazać, że będzie lepszy.


Krok 4. Zapoznaj się ze stylami

Styl ubierania się to przede wszystkim główny charakter wizerunku, główny komunikat, jego główna koncepcja. Na styl składają się wszystkie możliwe czynniki: kolor, fason, faktura, wzór, rodzaj materiału, elementy dekoracyjne, długości i proporcje. W świecie mody istnieją różne klasyfikacje stylów, takie jak „boho”, „glamour”, „military”, „etniczny”, „futurystyczny”, „awangardowy” oraz inne. Wszystkie te nazwy można jednak podzielić na sześć grup podstawowych, które pozwolą Ci dosyć łatwo bawić się tymi stylami w zależności od Twoich potrzeb.

1. Styl romantyczny

Główną ideą stylu romantycznego jest podkreślenie własnej kobiecości. Jego podstawowymi atrybutami będą zwiewne i lekkie w ruchu materiały, dopasowane fasony z akcentem w talii, pastelowe kolory, kwieciste wzory, koronki, falbanki, różnego rodzaju przezroczystości, ozdoby w postaci perełek i kokard.

Styl romantyczny to styl bardzo delikatny i wyrafinowany. Romantyzm w czystej postaci pasuje oczywiście młodym kobietom mającym sylwetkę typu „klepsydra”, dłuższe albo kręcone włosy oraz dosyć zaokrąglone niektóre partie ciała. Zawsze radzę jednak odchodzić od takiego naiwnego, infantylnego romantyzmu w stronę romantyzmu dojrzałego, bardziej tajemniczego, bardziej skomplikowanego. Wtedy taki romantyczny styl ubierania sprawdzi się prawie we wszystkich sytuacjach, w których chcemy podkreślić swój kobiecy status.

2. Styl klasyczny

W stylu klasycznym stawiamy na jakość oraz minimalizm. Nie mamy potrzeby wyróżniać się za pomocą wizerunku. Jedynie, czego pragniemy, to wyglądać elegancko i z klasą. Kolory będą raczej stonowane, znajdziemy tutaj dużo monochromatycznych połączeń. Dodatki oraz dekoracyjne elementy będą używane z umiarem i bardzo umiejętnie. Klasyka lubi wyraziste formy oraz zdyscyplinowane wzory.

Styl klasyczny stanowi dobrą bazę dla dowolnego wizerunku, szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na jakości. Może pojawiać się w najróżniejszych wydaniach: bardziej kobiecych albo w stylizacjach o „męskim” charakterze. Styl klasyczny świetnie łączy się z innymi stylami ubierania się, co pozwala tworzyć oryginalne i współczesne looki.

3. Styl naturalny

Główną ideą naturalnego stylu jest komfort i luz. To styl weekendowy, bardzo zrelaksowany. W tym stylu znajdziemy sporo dzianiny, szerokich swetrów, wyrazistej, grubszej faktury, zamszowych butów oraz workowatych torebek. W przypadku tego stylu ubierania mile widziane są dodatki z naturalnych materiałów (drzewo, skóra, kamień).

Styl naturalny w czystej postaci nigdy nie będzie prezentował się elegancko, ponieważ nie to ma on na celu. Natomiast styl ten możemy śmiało połączyć z klasyką w stylizacjach biznesowych – szczególnie wówczas, gdy zależy nam na tym, żeby stworzyć dobrą i przyjazną atmosferę w zespole.

4. Styl kreatywny

Styl kreatywny to styl modowy, dlatego większość blogerek modowych albo przedstawicieli świata fashion obficie czerpie właśnie z niego. Jest w nim sporo odwagi, ryzyka, szaleństwa oraz oryginalności. Miłośnicy kreatywnego stylu ubierania się mają zazwyczaj naturalną potrzebę wyglądania inaczej. Zależy im na tym, żeby ich szafa sprawiała im dużą frajdę i nie była nudna. Osoby preferujące ten styl często tworzą nowe połączenia kolorów, wzorów i elementów ubrań.

Stylizacje w przypadku takiego stylu ubierania się często bywają przekombinowane. Kolory krzyczą, wszystkiego (dodatków, faktur, wzorów) jest za dużo. Niekiedy jednak połączenia takie mogą wyglądać ciekawie i harmonijnie. Kreatywność nie zawsze jednak musi dominować w naszej stylizacji. Pomysłowe i zindywidualizowane elementy można dodać nawet do klasycznego wizerunku, co pozwoli ten wygląd nieco ożywić oraz nadać mu więcej zabawnego albo zrelaksowanego charakteru.

5. Styl dramatyczny

Styl dramatyczny jest stylem ubierania się bardzo autorytarnym, czasem rockowym. Jesteśmy na pierwszym miejscu, przyciągamy uwagę. Jesteśmy osobą dominującą w otoczeniu. Styl dramatyczny zazwyczaj pasuje kobietom o typie urody „zima”, czyli kontrastowym brunetkom.

Są to stylizacje o mocnym charakterze i z pewną dozą odwagi. Dramatyzm lubi geometryczne wzory, ostre dekoracyjne elementy, błyszczące faktury, przesadę w formach, zwierzęce wzory typu „panterka”, „wąż” czy czarne-białe połączenia kolorystyczne z dodatkiem czerwieni. Dramatyzm lubi szykowne stylizacje.

6. Styl sportowy

Polega na eklektycznym połączeniu poszczególnych elementów sportowych (najczęściej obuwia, czasami bluz lub spodni) z ubraniami utrzymanymi w innym stylu. Choć nie tworzymy w tym przypadku typowo sportowego looku, to możemy jednak, za pomocą tego stylu, nieco wyluzować klasykę lub np. romantyzm. Z pewnością wiesz, że w obecnych czasach wkładamy adidasy do wszystkiego. To dlatego, że pragniemy komfortu, większej mobilności, a czasami i nieco modowej ekstrawagancji. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że tak samo, jak różnią się od siebie bluzy z kapturem oraz spodnie dzianinowe lub z lampasami, tak istnieje różnica między butami na siłownię a butami do chodzenia w mieście. Warto wiec szukać odpowiednich ubrań nie w sklepach sportowych, a w zwykłych sklepach odzieżowych.

W swojej szafie z pewnością znajdziesz elementy z kilku wymienionych stylów, a możliwe, że nawet ze wszystkich. Wynika to z tego, że w swoim życiu odgrywamy różne role – chodzimy z dziećmi na plac zabaw, z mężem lub partnerem na randki, siedzimy przy komputerze lub wyjeżdżamy na spotkanie z klientami, występujemy na prezentacjach lub kierujemy zespołem, pracujemy w branży kreatywnej lub finansowej itd. Możemy mieć różny nastrój lub różne cele komunikacyjne i to wszystko będzie wpływało na to, na jakie style w danym momencie stawiamy. Interesujący może wydać się fakt, że często nawet jeden element stylizacji może łączyć w sobie kilka stylów. Z tego też powodu warto nauczyć się to analizować. Ucząc się odczuwać różne niuanse i rozróżniać poszczególne style, uzyskamy świadomość, która pomoże nam w budowaniu własnego stylu.

Twoje działania:

1. Przeanalizuj, jakie style posiadasz w swojej szafie i jaki styl w Twoim przypadku dominuje.

2. Zwróć uwagę na to, że każda marka również posiada wiodący kierunek stylu. Znając więc swoje upodobania, możesz stworzyć listę sklepów, w których najszybciej znajdziesz odpowiednią dla siebie estetykę.

3. Budując stylizacje na różne okazje, zastanów się nad tym, jaki mają mieć one charakter. To on będzie wpływał na to, jakie style wybierzesz.


Krok 5. Porządek w Twojej szafie? To proste!

Porządek w szafie jest kluczem do Twojego sukcesu. Musisz być świadoma tego, jakie ubrania masz w szafie i przede wszystkim - jakie zestawy posiadasz, żeby móc obiektywnie ocenić potencjał swojej garderoby oraz to, czy Twoja szafa naprawdę pracuje na Twoją korzyść. Uwierz mi, nie musisz mieć wielu ubrań! Wręcz przeciwnie - dobrze jest, gdy Twoja szafa jest dosyć przejrzysta i pozwala Ci łatwo się w niej orientować. Niezbędne jest jednak stworzenie bazy oraz posiadanie ubrań uniwersalnych, które będą ładnie prezentować się w różnych połączeniach. Przegląd szafy trzeba zaczynać nie od ubrań, a od analizy własnego trybu życia :). Zastanów się nad tym, jakie sytuacje/spotkania/okazje w Twoim codziennym życiu wymagają danego charakteru ubrań. Ile zestawów chciałabyś mieć na każdą z tych sytuacji? Jak chciałabyś wyglądać? W jakich ubraniach czy obuwiu czułabyś się komfortowo?

Najczęściej możemy podzielić swoją szafę przynajmniej na trzy grupy: „Praca”, „Poza pracą/Casual” i „Imprezy/Uroczystości”. Pozostałe kategorie każda z nas będzie tworzyła indywidualnie. Bliżej lata może pojawić się osobna grupa stylizacji pt. „Strój wakacyjny”, a bliżej zimy „Strój zimowy”. Niekiedy nasza sytuacja życiowa może ulec zmianie i konieczne będzie przygotowanie swojej szafy na sytuacje „Kobieta w ciąży”, „Kobieta karmiąca” albo „Kobieta uprawiająca sport” :).

 

 

Analiza ubrań oraz zestawów pod względem okazji pozwala obiektywnie ocenić, czy nasza szafa jest proporcjonalna i wystarczająca, czy jednak są w niej braki, które trzeba uzupełnić.

 

Jakich błędów należy unikać:

1. Nie trzymaj w szafie ubrań, których już na pewno nie założysz.

„Detox” garderoby zaczynamy od wyrzucenia ubrań brudnych, zniszczonych, poplamionych, które już nie wyglądają atrakcyjnie, są staromodne, nie pasują nam rozmiarowo i kolorystycznie lub po prostu nam się nie podobają i na pewno wiemy, że nigdy więcej ich nie założymy. Bardzo często kobiety trzymają w szafie ubrania od koleżanek, sióstr, rodzeństwa, które dostały za darmo, a których jednak nie mają zamiaru nosić. Oddaj je potrzebującym lub na recycling. Na przykład firma &OtherStories oferuje Ci zniżkę w wysokości 10%, jeśli przekażesz im niepotrzebne ubrania.

2. Nie trzymaj w szafie wszystkiego.

Zostaw w szafie tylko te ubrania, które będą Ci potrzebne w nadchodzącym sezonie, a pozostałe pochowaj do pudła. Stwórz przestrzeń dla swoich rzeczy, która pozwoli Ci mieć w zasięgu wzroku tylko te najlepsze rozwiązania. Nie zapominajmy, że gdy w naszej szafie panuje istny chaos lub kilka ubrań wisi na jednym wieszaku, to o niektórych elementach garderoby po prostu zapominamy. Wielka szkoda, ponieważ mogą być one naprawdę ciekawe i nadawać się do wykorzystania już teraz.

3. Nie kupuj podobnych ubrań.

Zawsze zachęcam do budowania szafy różnorodnej i eksperymentowania z fasonami, dzięki czemu nasza garderoba nigdy nam się nie znudzi. Nie ma sensu kupować trzech par czarnych rurek albo kilku par spodni w kratę, ponieważ stworzymy z nimi bardzo podobne stylizacje. Niekiedy możemy mieć dużo ubrań, a jednak cały czas prezentować się tak samo. Jeśli, na przykład, lubisz dżinsy, to na pewno musisz mieć jedną parę dżinsów klasycznych w odpowiednim dla Ciebie niebieskim odcieniu, a jedną parę przetartych lub bardziej modowych. Możesz eksperymentować z kolorem, fasonem, a nawet stanem, jednakże wybrane przez Ciebie dżinsy nie powinny wyglądać jednakowo.

4. Nie wszystko zakładaj przez cały rok.

Wiem, że dobrze byłoby mieć więcej takich ubrań, które możemy nosić przez cały rok. W praktyce jednak niektóre elementy stylizacji będą lepiej prezentować się w określonych zestawieniach i w określonym czasie. Dlatego warto szukać tych najlepszych zestawów. Przykładowo spódnicę z cienkiej dzianiny możemy co prawda zestawić z grubszymi rajstopami i botkami, jednakże znacznie lepiej będzie ona wyglądała z trampkami, gołymi nogami i kurtką dżinsową. W takiej sytuacji zaproponowałabym maksymalnie wykorzystywać ją w letnim okresie, natomiast zimą wybrać inną spódnicę. Z kolei cienkie swetry z naturalnych składników mogą świetnie nadawać się zarówno na chłodną zimę, jak i na letnie wieczory. Podobnie jest ze skórzaną kurtką - można ją zakładać nie tylko podczas cieplejszych miesięcy, ale także jako żakiet pod płaszcz zimowy. Tutaj nie ma konkretnej recepty. Jeśli widzimy, że dane ubrania z większą radością założymy latem, to nie warto ich trzymać w garderobie zimowej.

5. Nie zapominaj o całości.

Podczas przeglądu uwzględniaj nie tylko ubrania, ale również buty, dodatki i biżuterię, czyli wszystko to, co uczyni Twój look kompletnym i harmonijnym. Często okazuje się, że jesteśmy niezadowolone z własnego wyglądu nie dlatego, że mamy złe ubrania, ale dlatego, że nie mamy do nich odpowiednich butów, płaszcza lub nawet szalika. Mierz wszystkie warstwy w całości, żeby mieć pewność, że będziesz dobrze wyglądała w dowolnej sytuacji i że żaden element nie zepsuje końcowego efektu.

Twoje działania:

1. Przeanalizuj swój tryb życia i swoje potrzeby ubraniowe.

2. Zaplanuj sobie czas wolny i pozbądź się ubrań, które na pewno nie są Ci potrzebne.

3. Zorganizuj przestrzeń w swojej szafie - pochowaj to, czego nie założysz w najbliższym czasie.

4. Twórz zestawy na różne okazje i rób sobie zdjęcia telefonem. Wybrane części garderoby możesz przymierzyć lub położyć je na podłodze, a następnie uwiecznić aparatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko będziesz o nich pamiętać, ale także raz jeszcze na spokojnie je ocenisz.

5. Stwórz listę ubrań lub dodatków, których Ci brakuje i których musisz poszukać w sklepach.


Krok 6. Inspiruj się, inspiruj się i jeszcze raz inspiruj się :)

Praca ze stylem to praca z wizualizacją, dlatego nie ma nic ważniejszego niż obserwacja i zapoznanie się z różnymi możliwościami estetycznymi. Możesz w nieskończoność czytać artykuły o tym, jak w kole barw Ittena ułożone są kolory i jakie są schematy ich łączenia lub przeglądać krótkie zalecenia w czasopismach modowych o tym, z czym nosimy w tym sezonie trencz, dopóki jednak nie otworzysz oczu i nie zaczniesz zwracać uwagi na różnorodne stylizacje, nie nauczysz się stylu. Najistotniejsze w tym wszystkim jest analizowanie tego, co w danej stylizacji nam się podoba, a co nie do końca.

Zwracajmy także uwagę na detale i niuanse. Styl to w końcu nie pstrokaty wzór czy przekombinowany fason. Kobieta na zdjęciu może być ubrana w zwyczajną białą koszulę oraz klasyczne dżinsy, jednakże dzięki delikatnym niuansom w kroju, sposobie ułożenia czy drobnym dodatkom w całości, może prezentować się bardzo gustownie. Nie zapominajmy, że obserwacja jest niekończącym się źródłem inspiracji. Właśnie w taki sposób pracują projektanci, styliści czy fotografowie, którzy zawsze poszukują nowych wrażeń.

Kogo, gdzie i jak obserwować?

1. Najlepszymi miejscami w sieci, w których znajdziemy dużą ilość zdjęć oraz gotowych przykładów stylizacji, są Pinterest i Instagram.

Właśnie na Pintereście zawsze szukam przykładowych stylizacji dla swoich klientek, żeby pokazać im, jaki pomysł mam w głowie. Znalezienie właściwej stylizacji na początku może nie być łatwe, jednakże gdy już zaczniesz surfować, z łatwością znajdziesz naprawdę ciekawe perełki. Dla mnie Pinterest to przede wszystkim źródło inspiracji. Polecam tworzenie tablic z ulubionymi stylizacjami, dzięki którym w sklepie będziemy już automatycznie wyłapywać ciekawe dla nas ubrania. Jeśli chcesz, możesz wejść na mój profil na Pintereście. Mam tam co prawda tablice, na których panuje chaos, ale przynajmniej możesz zobaczyć, jak to działa :).

W odróżnieniu od Pinteresta Instagram jest aplikacją, którą większość z nas ma i którą łatwo możemy sprawdzać w ciągu dnia. Z tego też powodu warto subskrybować profile niektórych blogerek modowych, projektantów lub sklepów odzieżowych, które proponują ciekawe pomysły na stylizacje. W Instagramie jest opcja zapisania zdjęć, które Ci się spodobały – przechowywanie ich we własnym albumie może Ci znacznie pomóc.

2. Korzystaj z godnych zaufania źródeł informacji.

Jeśli chcesz zapoznać się z modą oraz być na bieżąco z trendami, przeglądaj kolekcje światowych projektantów na Vogue.com oraz czytaj artykuły znajdujące się na tej stronie. Lokalne czasopisma modowe, takie jak Vogue czy Elle, też mogą Ci co prawda udzielić wielu interesujących informacji, jednakże zawierają one dużo reklam i, w zależności od celu komercyjnego, dają Ci jedynie ograniczoną wiedzę. Warto wystrzegać się małych portali modowych, których w sieci są setki, i dla których liczy się przede wszystkim generowanie ruchu na stronie. Większość znajdujących się tam artykułów napisanych jest nie przez specjalistów, a przez copywriterów, co przekłada się na dość słabą jakość zawartych tam informacji.

3. Dobrym źródłem inspiracji mogą być światowe marki odzieżowe.

Zawsze zwracam uwagę na stylizacje marek grupy Inditex i H&M. Analizuję, jakie robią kampanie, jak stylizują manekiny lub jak tworzą kapsuły w sklepach stacjonarnych. Poprzez te działania marki te dają klientowi wiele wskazówek dotyczących tego, jak i z czym można nosić poszczególne elementy kolekcji. Istnieje wiele podobnych brandów, które nie tylko sprzedają poszczególne elementy stylizacji, ale również pokazują na swoim profilu na Instagramie, jak można je stylizować w różny sposób. Są również marki, które współpracują z blogerkami, prosząc je o robienie zdjęć z różnorodnymi lookami, w których wykorzystują reklamowane produkty.

4. Wybieraj takie blogerki, których poczucie stylu i estetyki jest Ci bliskie.

Blogerek są setki, a może i miliony :) Szukaj takich dziewczyn, które są do Ciebie podobne, które wyznają podobne wartości i które wydają Ci się przyjazne. Najlepszym rozwiązaniem byłoby nawet znalezienie nie tyle profilu blogerki modowej, która cały czas coś reklamuje, co kobiety sukcesu, która jest spełniona zawodowo lub prywatnie, a przy tym ma swój niepowtarzalny styl. Nie ograniczaj się tylko do lokalnych profili. Przed Tobą jest cały świat i sporo inspiracji. Pamiętaj o tym, że zdjęcia, które obserwujesz muszą być maksymalnie naturalne. Kadry na Instagramie czy Pintereście to produkty wizualne, a wrażenie, które robią, może zależeć od kilku różnych czynników: używanego filtru, makijażu, światła, pozy modelki itd. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby znaleźć ciekawą stylizację, którą mogłabyś wykorzystać, szukaj takich zdjęć, które są zrobione w warunkach zbliżonych do naturalnych.

5. Podróż jest najlepszym źródłem inspiracji.

Dopiero podróżując, możemy zobaczyć, jak wyglądają inni ludzie. Możemy robić zakupy w innych sklepach, możemy inspirować się otaczającymi nas pięknymi krajobrazami, kolorami lub wystawami. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie i jak podróżujemy :) Wrażenia z podróży oraz zdobyte podczas niej doświadczenia, mogą również wzbogacić naszą wiedzę o stylu.

Twoje działania:

1. Twórz tablice na Pintereście z ulubionymi stylizacjami.

2. Korzystaj z Instagrama, wybierając profile z odpowiednią dla Ciebie estetyką.

3. Podróżuj, jeśli masz taką możliwość.

4.Zapisz się do newslettera tych sklepów, który w swoich kampaniach dzielą się ciekawymi pomysłami na stylizacje.


Krok 7. Zadbaj o całokształt

Jedno z najważniejszych założeń mojej filozofii modowej brzmi następująco:

 

 

„Na styl składają się zarówno Twoje ubrania, włosy, kondycja skóry, jak i pozytywne nastawienie oraz pewność siebie”.

 

Musisz mieć świadomość tego, że jesteś odbierana całościowo – nie tylko Twoje ubrania mają znaczenie, ale również Twoja fryzura, makijaż oraz kolor paznokci. W każdym z tych kierunków możesz doskonalić swoje umiejętności, stając się coraz lepszą wersją samej siebie. Rozumiem, że wszyscy mamy za mało czasu i zbyt wiele innych obowiązków na głowie. Sama staram się jak najszybciej wykonywać swoje rytuały makijażowe, a o zakręcenie włosów proszę tylko podczas sesji czy nagrania.

Tak samo jednak, jak budujemy bazę naszej szafy, tak samo musimy posiadać konieczną ilość produktów kosmetycznych, dzięki którym dosyć szybko i skutecznie będziemy wykonywać codzienny naturalny make-up oraz dbać o porządek na głowie. W każdej z tych dziedzin warto znaleźć odpowiedniego specjalistę, który mógłby nauczyć nas pewnych umiejętności lub doradzić, w jakie produkty warto zainwestować i w jaki sposób je stosować. Niekiedy poszukiwanie osoby, której moglibyśmy w 100% zaufać, może okazać się trudnym wyzwaniem.

Twoje działania:

1. Spróbuj znaleźć dobrego fryzjera, który zaopiekuje się Twoimi włosami i pomoże Ci stworzyć wizerunek spójny z Twoim charakterem, typem urody oraz stylem.

2. Rozważ szkolenie makijażowe lub indywidualną konsultację u specjalisty. Może Ci to pomóc w udoskonaleniu swojego wizerunku.

3. Umów się na spotkanie z kosmetyczką lub dermatologiem, jeśli masz problemy ze skórą.

4. Wybieraj taki kolor paznokci, który będzie pasował do wszystkiego :)


Podsumowanie

Celem tej książki było połączenie w całość różnych aspektów pracy ze stylem, które, moim zdaniem, są najistotniejsze. Polecenia tutaj zawarte mają charakter ogólny, ponieważ ich celem jest przede wszystkim wskazanie właściwego kierunku Twojej analizy oraz Twoich działań. Przy każdym z tych kroków z pewnością pojawią się pytania, wątpliwości, trudności, ale także i osiągnięcia. Sprawdź, z czym radzisz sobie lepiej, a czego kompletnie nie rozumiesz i nad czym musisz więcej popracować. Nie bój się popełniać błędów, nie bój się eksperymentować, słuchaj swojej intuicji i szukaj swojej własnej drogi wizerunkowej. Wówczas na pewno uda Ci się stworzyć swój autentyczny styl :)

Jeśli będziesz miała jakieś pytania albo uwagi, pisz proszę na adres julia@nikitina.pl.

Moja strona

Mój YouTube kanał

Mój Facebook

Mój Instagram

 

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie Julia Nikitina


Palety kolorystyczne

Jasna Wiosna

Ciepła Wiosna

Czysta Wiosna

Jasne Lato

Chłodne Lato

Zgaszone Lato

Zgaszona Jesień

Ciepła Jesień

Ciemna Jesień

Ciemna Zima

Czysta Zima

Chłodna Zima