Jak łączyć kolory ubrań?

Podstawowe informacje na temat tego, jak łączyć kolory ubrań

Istnieje wiele schematów łączenia kolorów w taki sposób, żeby efekt końcowy był spójny i harmonijny. Warto zatem zapoznać się z proponowanymi metodami, które rozwieją nasze wątpliwości na temat zestawiania kolorów i staną się dla nas źródłem modowej inspiracji.

Tradycyjnie mieszamy dwa i więcej odcieni, które znajdują się w pewnych relacjach między sobą w tak zwanym kole barw.

W poniższym artykule chciałabym Was zapoznać z najbardziej podstawowymi zasadami zabawy kolorystycznej.

Komplementarne połączenie kolorów

Polega na tworzeniu kontrastowych połączeń barw znajdujących się naprzeciwko siebie w kole.

Przykłady: żółty + fioletowy, czerwony + zielony, niebieski + pomarańczowy.

Dopuszczalne jest także łączenie kolorów podstawowych (żółty, niebieski i czerwony) z kolorami leżącymi po obu bokach koloru naprzeciwległego.

Efekty: maksymalny kontrast, dzięki czemu stylizacje mają charakter odważny, dynamiczny, jaskrawy, czasem nawet krzykliwy.

Monochromatyczne połączenie kolorów

Polega na łączeniu różnych odcieni jednego koloru. To stosunkowo prosta metoda, która przyjdzie nam z pomocą nawet wówczas, gdy nie mamy pomysłu na to, jak dopasować kolory ubrań.

Przykłady: jaśniejszy zielony z intensywniejszym zielonym.

Efekty: stylizacje bardzo zrównoważone i harmonijne, przyjazne dla oka (zwłaszcza odcienie niebieskiego i zieleni), spokojne oraz eleganckie.

Aby uniknąć efektu nudy, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, formy i wzory.

Triadyczne połączenie kolorów

Polega na łączeniu kolorów znajdujących się w równej odległości od siebie na kole barw.

Przykłady: fioletowy + pomarańczowy + zielony.

Efekty: dosyć skomplikowany schemat kolorystyczny. Z pewnością polecany osobom, które posiadają już pewną wiedzę na temat tego, jak łączyć kolory ubrań.

Kluczowe jest stosowanie kolorów w równych proporcjach. Dzięki tego rodzaju połączeniu otrzymamy kontrastowe i kreatywne stylizacje, których głównym celem jest wyróżnienie i przyciągnięcie uwagi.

Jeśli lubimy odważne połączenia i nie wiemy jak dopasować kolory ubrań, to warto zapoznać się z tego rodzaju metodą. Dzięki niej stworzymy interesującą i niebagatelną stylizację.

Jeśli chcemy uniknąć zbyt krzykliwego efektu, musimy zadbać o proporcje tych barw. Możemy na przykład jeden kolor uczynić dominującym, a dwa pozostałe akcentami albo wybrać jeden akcent dla całej stylizacji, w której kolory będą współgrać ze sobą w triadyczny sposób.

Pokrewne połączenie kolorów

Polega na łączeniu kolorów znajdujących się obok siebie na kole barw.


Przykłady: żółty + żółto-pomarańczowy + intensywny pomarańczowy.

Efekty: stylizacje harmonijne i wyważone, przyjazne dla oka.

Jak dopasować kolory ubrań korzystając z takiego rozwiązania? Przy takim połączeniu najlepiej uczynić jeden z kolorów dominującym, drugi uzupełniającym, a z trzeciego zrobić akcent w postaci dodatków.

Kolory czarny, biały i szary uważane są za neutralne i stanowią dobrą podstawą każdej stylizacji. Możemy do nich dodać jeszcze dwa kolory z koła barw, a następnie połączyć je ze sobą na jeden z powyższych sposobów.

Artykul napisany przez Julia Nikitina

Stylistka osobista oraz certyfikowany Style Coach. Specjalistka w zakresie budowaniu własnego stylu. Ukończyła szkolenie w Rosji (Studio Orner, 2015), Polsce (DSK Academy School of Style, 2017) oraz w Anglii (Style Coaching Institute, 2018). Pracuje z kobietami i mężczyznami w Warszawie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *