Czy własny styl jest mitem?

Kiedyś na jednej z konferencji występująca stylistka powiedziała, że własny styl jest mitem, że takie pojęcie często kojarzy się z ubieraniem zawsze na czarno w stylu Karla Lagerfelda i dlatego nie ma w tym żadnego sensu. Jako specjalistka, która na co dzień pracuje z „własnym stylem” Klientów, byłam zdziwiona takim podejściem. Tym bardziej, że nigdy nie myślałam o Karlu Lagerfeldzie jako o wzorze do naśladowania dla wszystkich!

Myślę, że problem leży w tym, jakie znaczenie nadajemy temu określeniu. Chciałabym zatem wyjaśnić, czym dla mnie jest „własny styl” i dlaczego kładę nacisk właśnie na niego.

Własny styl to przede wszystkim:

Świadomość

Musisz zdawać sobie sprawę z tego dlaczego idziesz do konkretnego sklepu, dlaczego wybierasz tamtą, a nie inną rzecz, dlaczego inwestujesz w konkretne ubrania, dlaczego eksperymentujesz. Świadomość tego, na jakim poziomie relacji ze swoim wizerunkiem aktualnie jesteś i tego, co chcesz osiągnąć. Świadomość tego, jak chcesz wyglądać w pewnego rodzaju sytuacjach i za pomocą jakich narzędzi możesz to osiągnąć.

Pewność siebie

Pewność siebie w kwestii wizerunkowej pomogą zbudować wiedza oraz doświadczenie. Właśnie doświadczenie, popełnianie błędów oraz ich analizowanie mają największe znaczenie, ponieważ rzeczywistość znacznie różni się od teorii. Dlatego warto próbować! O pewności siebie możemy mówić wtedy, gdy wchodząc do sklepu dokładnie wiesz, czego potrzebujesz, umiesz posegregować asortyment i jesteś odporna na ewentualne naciski i sugestie ze strony sprzedawców oraz reklamy.

Autentyczność

Twój styl jest Twoją osobistą sprawą! Może być żywy, kreatywny, a nawet szokujący. Może opierać się wyłącznie na stonowanych klasycznych stylizacjach. W każdym razie będzie to Twój własny styl, który jest odzwierciedleniem Ciebie, Twoich upodobań, Twoich priorytetów. Tylko prawdziwy, szczery i autentyczny wizerunek przyciąga wzrok, bez względu na to, w jakim jest on wydaniu. Twój styl to Twoja filozofia, Twoja własna koncepcja wizerunku, która będzie mocno związana z Twoimi wartościami. „Własnego stylu” nie można narzucić, nie można sztucznie stworzyć. Nawet gdy pracujesz ze stylistką, jest ona jedynie przewodnikiem, który pomaga Ci odnaleźć nowe i właściwe dla Ciebie rozwiązania.

Spójność

Własny styl to harmonia. Wszystko jest spójne – to, jak się ubierasz, jak malujesz twarz, jak upinasz włosy, co mówisz, co piszesz, jaki tryb życia prowadzisz. Wszystko łączy się ze sobą w spójną całość niczym elementy układanki. Gdy uda Ci się osiągnąć spójną całość, wtedy będziesz mogła powiedzieć, że masz własny styl!

Artykul napisany przez Julia Nikitina

Stylistka osobista oraz certyfikowany Style Coach. Specjalistka w zakresie budowaniu własnego stylu. Ukończyła szkolenie w Rosji (Studio Orner, 2015), Polsce (DSK Academy School of Style, 2017) oraz w Anglii (Style Coaching Institute, 2018). Pracuje z kobietami i mężczyznami w Warszawie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *