Nikt już nie będzie się spierać o to, czy spodnie damskie stanowią jeden z podstawowych elementów kobiecej garderoby. Oczywiście podejście do tego rodzaju ubrań może być różne. Niektóre moje klientki uważają, że nie ma nic piękniejszego od kobiety w spódniczce i w butach na obcasie. Inne stawiają wyłącznie na spodnie, ponieważ są bardzo komfortowe i maksymalnie uniwersalne.
Prawda jest jednak taka, że spodnie naprawdę odgrywają znaczącą rolę w kobiecych stylizacjach.
Według mnie posiadają one dwie podstawowe zalety, którymi nie mogą poszczycić się spódnice:
1. Są wielofunkcyjne – z jedną parą spodni możemy stworzyć „looki” utrzymane w różnym charakterze (kobiece, imprezowe, sportowe, wyluzowane).
2. Występują w większej ilości fasonów, które mogą nam pomóc w stworzeniu odpowiedniego do sytuacji, a przy tym ciekawego i współczesnego wizerunku.
Mówimy więc spodniom „TAK”, nie rezygnując przy tym ze spódnic oraz sukienek. Pamiętajmy, że im bardziej urozmaicony będzie nasz styl, tym lepiej 🙂
Problem polega na tym, że dobór właściwych spodni często jest dla kobiet sporym wyzwaniem. Nieraz słyszałam w swojej pracy, że „żadne spodnie na mnie nie pasują”, „mam straszny kłopot z doborem spodni”, „nie umiem dobrać właściwych spodni”, „nie mogę znaleźć dla siebie dobrych spodni”.
Z tego też powodu w tym artykule chciałabym podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w tym temacie i odpowiedzieć na następujące pytania:
Jak dobierać spodnie do swojej sylwetki?
Czego należy unikać?
Gdzie kupić dobre spodnie damskie?
Spodnie damskie: Co mamy do wyboru?
#1. Gdy zaczynamy budować stylizację od samego początku, spodnie powinny być pierwszym elementem, który kupujemy. Wtedy ich fason, charakter, kolor lub wzór będą wpływać na to, jakie buty, góry oraz drugie warstwy musimy dobrać, aby zbudować całą koncepcję wizerunku.
Obecnie w sklepach mamy mnóstwo różnych fasonów spodni, w których łatwo się pogubić. Wszystko dlatego, że nie mamy jednego sposobu klasyfikacji tych ubrań albo chociażby jednej nazwy, która by je określała.
Jeśli kobieta przeczyta w artykule zalecenie, że do jej sylwetki pasują cygaretki ze średnim stanem, to wcale nie oznacza, że wybierając spodnie o podobnej nazwie gdzieś w Mango lub Zarze, będą one na niej dobrze leżały. Te same cygaretki w różnych markach mogą znacząco się różnić w zależności od tkaniny, składu, sposobu uszycia, długości, typu paska, ozdobnych elementów itd.
Dlatego dobór odpowiedniego fasonu spodni podyktowany wyłącznie nazwą modelu lub fasonu nie jest do końca właściwy.
Idziemy jednak krok po kroku 🙂 Zanim zdecydujemy, jakimi cechami powinny się wyróżniać nasze „idealne spodnie damskie”, spróbujmy uporządkować cały ten asortyment, który mamy w sklepach.
Dla siebie wypracowałam następujący sposób klasyfikacji spodni, który pozwala mi segregować asortyment w zależności od sytuacji.
Charakter spodni
Wszystkie spodnie można podzielić według charakteru stylizacji, jakie pozwolą nam one stworzyć. Należy tutaj wymienić:
• spodnie eleganckie – mają raczej charakter klasyczny (cygaretki, rurki, spodnie o prostym kroju) i świetnie nadają się do stylizacji biznesowych oraz codziennych. Są maksymalnie uniwersalne.
• spodnie o charakterze luźnym – do tej kategorii zaliczyłabym wszystkie legginsy, spodnie z dzianiny strukturalnej lub prążkowej, spodnie lniane lub 100% bawełniane, spodnie typu „joggery” oraz z lampasami (chociaż czasami lampasy te można zaprezentować w miarę elegancko), spodnie sztruksowe (są raczej modne, niż eleganckie), spodnie dresowe oraz typu „cargo”.
• spodnie o charakterze imprezowym – spodnie aksamitne, welurowe, błyszczące oraz w wyrazistym kolorze lub wzorze.
Szerokość nogawki
Jest to aspekt, odnośnie którego kobiety mają najwięcej pytań. W tym przypadku wszystkie spodnie damskie podzieliłabym na:
• spodnie o kroju dopasowanym – wszystkie rurki, spodnie o kroju „slim fit” lub „skinny”, a także oczywiście legginsy i joggery;
• spodnie o kroju prostym, klasycznym – cygaretki, chinosy, spodnie o kroju garniturowym;
• spodnie szerokie – spodnie typu „cullote”, szwedy, palazzo.
Kolor/wzór
Spodnie damskie mogą być:
• gładkie – w kolorze jednolitym, bazowym, stonowanym lub żywym;
• wzorzyste – często w kratę, wzory geometryczne, kwieciste lub abstrakcyjne.
Rodzaj wykończenia paska
W tym miejscu warto zaznaczyć, że spodnie mogą mieć:
• gładką konstrukcję w pasie, bez żadnych ozdób;
• bardziej skomplikowaną konstrukcję – spodnie z zaszewkami, z zakładkami, z wiązaniem, z marszczeniem w pasie.
Spodnie damskie: Jak dobrać spodnie do swojej sylwetki?
Powoli dochodzimy do najbardziej interesującej kwestii. Jak ustalić, jakie spodnie z tych wszystkich najbardziej do mnie pasują? I tutaj podaję drugą wskazówkę.
#2. Eksperymentuj z różnymi fasonami, analizując, w jaki sposób dany krój współgra z Twoją sylwetką i dlaczego.
Sam fason spodni o niczym jeszcze nie świadczy, natomiast poszczególne niuanse widoczne w kroju będą wpływać na to, czy spodnie pasują do Twojej sylwetki czy nie.
Proszę więc zwracać uwagę na:
• stan spodni
#3. Wybieraj spodnie ze średnim lub wysokim stanem.
Spodnie damskie z wysokim stanem często wybierają kobiety z wyraźnie zaznaczoną talią (różnica pomiędzy talią a biodrami wynosi 25-30 cm i więcej). Czasami podobny stan może także pomóc zatuszować brzuszek. Poza tym spodnie z wysokim stanem znakomicie wydłużają optycznie nogi.
Dla kobiet z talią lekko zaznaczoną ( różnica pomiędzy talią a biodrami wynosi 22-25 cm) takie spodnie również mogą być świetnym rozwiązaniem, które pozwoli tę talię podkreślić.
Spodnie ze stanem średnim pasują do dowolnego typu sylwetki. Jeśli kobieta posiada nieco szersze lub masywniejsze uda, dobrze leżeć będą szczególnie spodnie z paskiem elastycznym (z gumką).
Z kolei spodnie z niskim stanem (tak zwane „biodrówki”) nie są, moim zdaniem, warte kupienia. Po pierwsze mocno skracają one nogi. Po drugie nie są komfortowe. Po trzecie znacznie ograniczają dalsze możliwości kreacji.
• grubość tkaniny
Jeśli nasze nogi wymagają różnego rodzaju optycznego poprawiania (czyli musimy je wyszczuplić lub wyprostować za pomocą ubioru), to koniecznie trzeba dobierać spodnie o tkaninie nieco sztywniejszej lub grubszej. Takie spodnie powinny mieć określony kształt, który we właściwy sposób będzie prezentował naszą sylwetkę.
#4. Wybieraj spodnie o tkaninie nieco sztywniejszej.
Spodnie cienkie bawełniane, dzianinowe lub z dużą ilością elastanu będą po prostu otulać dolną część naszej sylwetki, podkreślając wszystkie jej mankamenty.
• długość spodni
Jeśli szukamy spodni eleganckich (cygaretek, o prostym kroju, chinosów), to zalecana jest długość 7/8 (czyli do kostki lub trochę wyżej), niezależnie od tego, jaką mamy sylwetkę.
Taka długość nie skraca nóg, wręcz przeciwnie – może sylwetkę wydłużyć, a przy tym stworzyć lekki i bardzo kobiecy efekt stylizacji.
Przy takiej długości możemy świetnie zagrać z obuwiem, dobierając botki z wyższą oraz węższą cholewą, dowolne czółenka lub mokasyny/baleriny, a także buty sportowe.
#5. Wybieraj spodnie do kostki.
Jeśli jesteś niższego wzrostu i wszystkie spodnie są dla Ciebie za długie, to nic się nie stanie, jeśli skrócisz je u krawcowej.
W maksymalnej długości najlepiej prezentują się spodnie szerokie (szwedy, palazzo) oraz dzwony. Wtedy najczęściej widoczny jest jedynie sam czubek buta.
Spodnie dopasowane mogą występować również w długości 7/8 (jeśli botki zachodzą pod spodnie) i pełnej (jeśli spodnie chowamy do środka buta).
Tym, czego na pewno musimy unikać, to długości nieuregulowanej, gdyż na dole mamy wyraziste marszczenia z tkaniny.
Kobiety wysokie powinny także unikać spodni za krótkich, które sięgają pomiędzy połową łydki a kostką.
• szerokość nogawki
Spodnie o prostym kroju (cygaretki) pasują do dowolnego typu sylwetki. Delikatnie tuszują różne mankamenty i są bardzo uniwersalne.
#6. Szerokość nogawki będzie zależała od potrzeb optycznego poprawiania sylwetki.
Spodnie dopasowane (rurki) prezentują nogi takimi, jakie one są, optycznie nie zmieniając ich kształtu. Stanowią idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nogi są naszym atutem i chcemy to za każdym razem podkreślić.
Jeśli jednak nogi są za szczupłe lub nie do końca proste, w stylizacjach z rurkami musimy uważnie pracować z górnymi częściami garderoby, żeby zbudować w s
tylizacji odpowiednie proporcje.
Jeśli mamy duży rozmiar lub zbyt masywne uda, rurki lepiej zamienić na spodnie z prostymi nogawkami, które zrównoważą proporcje.
Kwestia szerokich spodni nie jest jednak tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Często czytam, że spodnie typu „culotte” pasują tylko kobietom wysokim oraz że powinny być noszone do butów na obcasie. To jest absolutny mit.
Podobne spodnie mogą mieć zupełnie różną szerokość oraz różny fason, przez co będą prezentować się ciekawie na dowolnej sylwetce. Trzeba tylko dobrać odpowiednią grubość tkaniny oraz kształt nogawki. Głównym atutem tego rodzaju spodni jest to, że świetnie tuszują one niedoskonałości dolnych partii ciała, a przy tym tworzą ciekawy efekt stylizacji.
Jak optycznie wyszczuplić biodra:
• Wybieramy spodnie w ciemniejszych kolorach (granatowy, czarny, grafitowy, ciemnobrązowy, butelkowozielony, ciemnobordowy);
• Wybieramy gładkie i matowe faktury. Unikamy błyszczących tkanin.
• Unikamy zbyt wąskich, obcisłych i mocno dopasowanych fasonów, które ewidentnie są dla nas za małe.
• Zwracamy uwagę na to, żeby wzór lub ozdobne elementy tworzyły wydłużający efekt, czyli były ułożone w pionie. Pod tym kątem fajnie sprawdzą się spodnie w kant lub ze sztywnymi zaszewkami.
• Unikamy przesadnych zdobień, marszczeń, dużych guzików lub nakładanych kieszeni w okolicy bioder.
#7. Odpowiedni fason spodni może biodra zarówno wyszczuplić, jak i powiększyć.
Jak optycznie poszerzyć biodra:
• Na dole wybieramy fasony z jasnymi kolorami, wyrazistą albo błyszczącą fakturą, jaskrawymi wzorami (duża krata, duże kwiaty, grochy itd.).
• Wybieramy spodnie z zakładkami, marszczeniami, dekoracyjnymi nakładanymi elementami, wiązanym paskiem.
• Stawiamy akcenty w dolnej części sylwetki, wybierając na górze fasony proste i czyste.
Spodnie damskie: Czego należy unikać?
#8. Podczas mierzenia obejrzyj się ze wszystkich stron. Sprawdzaj, jak spodnie zachowują się w ruchu.
Tym, co najczęściej świadczy o tym, że dane spodnie nie są dla nas odpowiednie, jest:
• płaski tyłek
Niekiedy może zdarzyć się tak, że spodnie świetnie wyglądają z przodu, a jednak spłaszczają nas z tyłu. Należy więc obejrzeć się w lustrze ze wszystkich stron.
• są zbyt obcisłe
Trzeba unikać efektu „zbyt małych spodni”. Poza tym przesadnie opięte pośladki mogą wyglądać wulgarnie lub mogą po prostu wymagać przykrycia. Jeśli spodnie są za ciasne, warto spróbować wziąć rozmiar większy albo postawić na inny fason.
• są za krótkie
Napisałam o tym wyżej. Dodam jeszcze, że czasami spodnie mają spory zapas materiału, co daje możliwość ich wydłużenia.
• nieestetyczne marszczenia między nogami
Dobre spodnie nie powinny się marszczyć, jak również i mocno wpijać się między nogi.
• prześwitujące kieszenie
Często zdarza się to przy cienkiej tkaninie. Nie wygląda to zbyt estetycznie. Trzeba albo poszukać innych spodni albo zmniejszyć głębokość kieszeni.
• mocno odstające lub rozchodzące się kieszenie
Mogą świadczyć o tym, że spodnie są na nas za małe.
Spodnie damskie: Jaki skład jest najlepszy?
#9. Dobry skład materiałowych spodni będzie stanowił mieszankę poliestru, naturalnego składnika (wiskozy, bawełny lub wełny) i elastanu.
Jeśli szukamy dobrych spodni w przedziale cenowym 100-200 zł, to zazwyczaj będą one zawierały 55-68% poliestru, 30-40% wiskozy lub wełny i 3-7% elastanu. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że jest to skład dosyć dobry do noszenia.
Poliester sprawi, że spodnie będą wytrzymałe i nie będą się gniotły. Naturalne składniki z kolei gwarantują, że spodnie będą przyjemne w dotyku, a mała dawka elastanu – że nie stracą swojego pierwotnego kształtu. Tego rodzaju spodnie można nosić przez lata i nic z nimi się nie stanie.
Im wyższa cena, tym wyższa w ubraniu powinna być zawartość procentowa naturalnych materiałów, przy czym elastan powinien występować w ilości nie większej niż 7%.
Warto zaznaczyć, że spodnie bez dodatku poliestru (100% bawełniany, lniane lub z wiskozy) często nie prezentują się elegancko, przez co nadają się jedynie do stylizacji niezobowiązujących lub wakacyjnych.
Spodnie damskie: Gdzie kupować?
#10. Stwórz listę sklepów, które szyją dla Ciebie odpowiednie fasony.
Tu chciałabym wymienić sklepy, w których najczęściej kupimy dobre spodnie:
• Zara – ma największy wybór fasonów dla dowolnej sylwetki. Trzeba uważnie szukać, ponieważ sporo ubrań jest słabej jakości, jednakże zawsze można natrafić na coś bardzo fajnego.
• Mango – dobry wybór ciekawych fasonów (od klasycznych do modnych).
• Massimo Dutti – czasami trafiają się bardzo udane fasony.
• Tatuum – czasami oferują bardzo udane fasony klasycznych spodni.
• H&M – czasami uda się znaleźć ciekawy model.
• Peek&Cloppenburg (Jake’s) – czasami mają trafione modele.
• COS – czasami mają bardzo trafione modele.
Podsumowanie
Poszukiwanie idealnych spodni może wymagać czasu i kilku (albo nawet kilkunastu!) prób mierzenia. Tylko porównując różne fasony lub mierząc wybrany fason w różnych sklepach, będziesz miała pewność, że dany model jest rzeczywiście najbardziej dla Ciebie odpowiedni.
Zachęcam do eksperymentowania ze spodniami. Dobrze by było, gdyby w Twojej szafie znalazły się różne fasony, dające różne możliwości stylizacyjne.
Pytania do Ciebie 🙂
Masz swoje ciekawe doświadczenie związane z poszukiwaniem odpowiednich spodni?
A może potrzebujesz rady?
Albo znasz dobry sklep/markę, które warto sprawdzić?
Napisz o tym w komentarzu. Twoja informacja może być interesująca albo przydatna dla mnie lub innych czytelników.
Dzień dobry proszę podpowiedzieć jakie spodnie poleca Pani do sylwetki szczupłej ale z dużymi, mocno umięśnionymi łydkami.
Dzień dobry. Zazwyczaj w takiej sytuacji trzeba próbować przede wszystkim spodnie z nogawkami prostymi lub nieco szerszymi, które będą komfortowe noszeniu (czyli nie będą mocno te łydki opinać i przez to podnosić się do góry przy chodzeniu). Nogawki proste i nieco luźne mogą również zrównoważyć proporcje nóg.
Czasami dobrze mogą pasować dopasowane spodnie (skinny, rurki), ale wtedy powinny być dosyć elastyczne. Trzeba eksperymentować 🙂
Wow! Rzeczowo przygotowany artykuł. Wezmę sobie do serca Pani porady 🙂 Nadchodzi wiosna, to chyba dobry moment na to, aby rozpocząć rewolucję w swojej szafie. Skorzystam ze wskazówek i ruszam z tematem!
Powodzenia 🙂
Ten artykuł to w sumie „ściąga” z którą powinnam chodzić na zakupy:)
:)))
Zwykle wybieram klasyczne czarne rurki, myślę że ten artykuł pozwoli mi wybrać ciekawsze modele dobrane do mojej sylwetki.
Witam,a jakie spodnie pani zaproponuje dla niskiej osoby 158cm. Chłopięcej sylwetce i na dodatek z małym bo małym ale brzuszkiem.
Dzień dobry 🙂 Przy nizkim wzroście przede wszystkim się sprawdzają spodnie w miarę dopasowane, czyli rurki, cygaretki lub proste. Brzuszek można zatuszować wyższym stanem lub odpowiednie dobraną górą.
Zgodnie z Twoimi wskazówkami skróciłam swoje spodnie do kostki i to był strzał w dziesiątkę! Taka długość dodaje stylizacji lekkości i wcale nie skraca nóg. Mało tego, zmobilizowałam moją mamę i też skróciła swoje 🙂 Uwielbiam spodnie z wysokim stanem i cięszę się, teraz w sklepach jest tak duży wybór różnych fasonów.
Pozdrowienia dla mamy 🙂
Już samo odpowiednie dopasowanie spodni jest kluczem do sukcesu, a jak jeszcze mają ciekawy krój i dodatki to już w ogóle mistrzostwo 🙂
Bardzo ciekawy wpis 🙂 Ja ostatnio miałam problem ze znalezieniem lekkich, ale długich spodni na lato – nadal ich nie znalazłam 🙁
Mi najbardziej pasują spodnie 7/8, szczególnie na lato!
No ciekawa stylizacja z tych spodni, może nie wszystkie bym założyła, ale widziałam kilka które sa w moim guście. Ogólnie cała stylizacja jest super, jak się wszystko idealnie dopasuje z pozostałą garderobą.
Wydaje mi się, że Twój artykuł powinni też przeczytać Panowie, wtedy nie byliby tacy zdziwieni chodząc z nami na zakupy 🙂
:)))
Jestem w stanie się z tym zgodzić 🙂
U mnie te z wysokim są idealnym rozwiązaniem, najlepiej czuję się w takim wydaniu, a i dobrze to na mnie wygląda 🙂
Twoje wpisy są świetne. Bardzo dobrze i przyjemnie się je czyta.