Jeżeli dopiero zaczynasz się zapoznawać z zasadami stylu, to miej świadomość tego, że wszystko wymaga czasu. Nauka stylu wymaga nieustannej analizy efektów, porównywania różnych rozwiązań i wyciągania wniosków z podjętych decyzji. Nauka stylu wymaga czasu i umiejętności. Nie ma gotowych schematów, które sprawdzą się u każdego. Chociaż w wyszukiwarce znajdziesz sporo artykułów dotyczących typów kolorystycznych, typów sylwetek czy typów urody, pamiętaj, że nie uwzględniają one w stu procentach Ciebie, Twoich celów oraz szczegółów Twojej aparycji.
Sukces harmonijnego wizerunku tkwi w świadomości własnych wad i zalet.
Najpierw powinniśmy odnaleźć swoje mocne i słabe strony, postarać się je zrozumieć, a niektóre nawet przyjąć i zaakceptować. Uwierz mi, każda kobieta ma coś, co czyni ją niepowtarzalną. Im lepiej poznasz samą siebie, tym większa szansa, że Twój wizerunek będzie doskonałym odbiciem Twojego własnego „ja” i będzie reprezentował to, co w Tobie najlepsze.
Dlaczego warto znaleźć jak najwięcej informacji o odpowiednich kolorach, właściwym kroju, czy prawidłowym makijażu? Przede wszystkim dlatego, żeby zrozumieć, jakie mamy możliwości. Uważam, że nie trzeba brać tych tekstów zbyt dosłownie i od razu zaczynać postępować dokładnie tak, jak jest w nich napisane. Warto wyciągać z nich tylko to, co naprawdę może się nam przydać w trakcie tworzenia własnych stylizacji.
Kolor
Szczerze mówiąc, nie zgadzam się ze sposobem, w jaki podchodzą do tego tematu inne stylistki. Najwięcej uwagi przykładają one do zaznaczenia typu kolorystycznego klientki oraz wyboru odpowiedniej dla niej palety barw. Więcej w tym przesady, niż prawdziwej korzyści. Nie ma sensu iść do sklepu z paletą na rękach. Po pierwsze ciężko znaleźć dokładnie taki sam kolor, ponieważ żadna paleta nie uwzględnia wszystkich możliwych odcieni jednego koloru. Po drugie, większość marek odzieżowych proponuje ograniczoną liczbę barw, która zmienia się w zależności od sezonu. Po trzecie wybór prawidłowego koloru to tylko 10% Twojego sukcesu, więc nie trzeba kłaść na tę kwestię największego nacisku.
Moim zdaniem najważniejsze jest:
1. Zaznaczenie tego, jakie odcienie kolorów (ciepłe czy zimne) do Ciebie pasują. Warto także określić jaki stopień intensywności będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Nie szukamy jedynie określonych kolorów z palety, ale uczymy się odróżniać poszczególne odcienie i analizujemy ich połączenia. Kwestia ta jest naprawdę istotna i bardzo ciekawa. To z nią mamy zazwyczaj najwięcej problemów. Intuicyjnie wybieramy bluzkę w odpowiednim kolorze, ale nie sprawdzamy już czy pasują do niej spodnie, buty czy torebka, jaką wybieramy. Zapominamy, że wszystkie elementy stylizacji – także makijaż i manicure – powinny ze sobą współgrać kolorystycznie.
Z zasadami możesz zapoznać się poprzez artykuły, jednak najbardziej przyda Ci się praktyka. Oglądaj zdjęcia odpowiednich stylizacji i pozwól swojemu oku przyzwyczaić się do prawidłowych kombinacji. Obserwuj zdjęcia z wybiegów, śledź profile znanych fashion blogerek i fotografów oraz zaglądaj na blogi modowe.
2. Zapoznanie z psychologią kolorów. Jeśli zależy nam na tym, aby sprzyjać budowaniu relacji, wzbudzić pewne skojarzenia lub po prostu stworzyć sobie odpowiedni nastrój do pracy lub odpoczynku, kolor może nam w tym pomóc. Warto uczynić z niego nasze dodatkowe narzędzie komunikacyjne.
Sylwetka
Doskonała świadomość własnej sylwetki może znacząco pomóc przy wyborze prawidłowych krojów, materiałów oraz stylów ubrań. Uprzedzam, że nie jest to jedynie świadomość tego, jaki typ sylwetki mamy („klepsydra”, „prostokąt” czy inny). Mam na myśli dogłębną analizę poszczególnych niuansów naszego ciała. Mamy ich naprawdę sporo, chociaż zazwyczaj pamiętamy tylko o jednym z nich (np. że mamy trudności z biodrami albo mały biust).
W tej sprawie radziłabym jak najwnikliwiej zapoznać się ze swoją sylwetką. Porównajmy, jak wyglądamy w różnych strojach. Ustalmy, w jaki sposób chcemy optycznie ją polepszyć i na czym zależy nam najbardziej. Róbmy zdjęcia własnych stylizacji i analizujmy je w dowolnym czasie.
Możemy nawet stworzyć listę z uwagami, dotyczącymi tego, gdzie chcemy dodać/pozbyć się objętości, co chcemy wydłużyć/poszerzyć/zwęzić/skrócić, co eksponujemy/chowamy. Lista ta pozwoli nam w łatwy sposób filtrować ubrania oraz znajdować te odpowiednie.
Styl
Bez względu na to, czy mamy wiedzę o stylach czy nie, z pewnością jesteśmy w stanie wskazać przynajmniej jedną tendencję, która dominuje w naszej szafie. Możemy stawiać na romantyczność, wybierając falbany, kwiaty i kokardy. Możemy cenić przede wszystkim jakość i minimalizm klasyki. Możemy chcieć przyciągać uwagę bardziej odważnymi stylizacjami. Możemy wybierać naturalne materiały i stawiać przede wszystkim na komfort.
Styl to odzwiercielenie naszego charakteru, naszego trybu życia i naszych upodobania. Najważniejsze jest odnalezienie takiego, który zarówno uwzlędni Twoją osobowość, podkreśli Twoją urodę, a przy tym będzie odpowiedni do różnych sytuacji.
Pamiętaj, że każdy element stroju utrzymany jest w określonym stylu. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwymi stylami i tendencjami w modzie, a później nauczyć się tworzyć zestawy utrzymane w jednym stylu lub będące połączeniem kilku.
Julka czy jest jakiś sposób, dzięki któremu nauczyłybyśmy się odróżniać kolory i odcienie, które do nas pasują a które nie ?
Z doświadczenia wiem, że czasem podoba mi się dana barwa, ale czuję że mi nie pasuję, albo też kupię coś w kolorze X, a po jakimś czasie źle się czuję w jego towarzystwie 😉
Żeby trafnie zdefiniować w jakich kolorach (zimnych czy ciepłych) wyglądasz najlepiej, musisz ustalić, jakim typem kolorystycznym jesteś. Zima/Lato – to zawsze zimne odcienie, a Wiosna/Jesień – ciepłe.
Żeby ustalić, czy dany kolor jest ciepły czy zimny, musisz się zastanowić nad tym, jakie barwy ma on w swoim składzie. Na przykład czerwień w palecie Lata będzie zawierała w siebie dużo fioletowego oraz szarego, czasem białego. Taki kolor będzie wyglądał raczej jak zgaszony purpurowy, niż czerwony. Czerwień w palecie Zimy to bardzo nasycony czerwony, makowy, winny, rubinowy, buraczkowy (ciemnoczerwony z fioletowym odcieniem). Czerwień w palecie Wiosny będzie występowała z dodatkiem pomarańczy, przez co będzie wpadać w koral albo łosoś. Czerwień w palecie Jesieni to z kolei większe nasycenie różnych odcieni pomarańczowego z dodatkiem brązowego.
Powodzenia 😉