W dzisiejszym tekście przeanalizujemy podstawowe elementy szafy biznesowej. Skupimy się na tym, co powinno znajdować się w takiej szafie i na co należy zwrócić największą uwagę przy wyborze ubrań. Na tym zagadnieniu chciałabym już zakończyć temat „strój biznesowy”. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania 🙂
Spodnie
Podstawą szafy biznesowej są dobre materiałowe spodnie, często o garniturowym kroju. W odróżnieniu od spódnic, spodnie dobrze prezentują się zarówno z butami na obcasie, jak i z eleganckim obuwiem na płaskiej podeszwie, które pozwala na stworzenie komfortowej i praktycznej stylizacji. Spodnie nie wymagają noszenia rajstop. Wybór spodni w sklepach jest obecnie bardzo szeroki, więc bez większych problemów można znaleźć odpowiedni fason na dowolny rozmiar oraz sylwetkę.
Moje główne uwagi o spodniach:
1. Kolory obowiązkowe w szafie biznesowej to czerń i granat. Dalej możemy poszerzać paletę w kierunku butelkowej zieleni, bordowego, różnych odcieni szarego, czasami beżowego i jasnych kolorów. Bardziej intensywne barwy zawsze możemy wykorzystać w dodatkach.
2. Spodnie powinny dobrze leżeć i mieć dosyć wyrazistą formę. Dobrze jest, gdy mają kant albo zakładki z przodu.
3. Klasyczna długość spodni – 7/8. Nieco odsłonięta kostka pozwoli odpowiednio zaprezentować obuwie oraz nada stylizacji bardziej kobiecego charakteru. W chłodniejsze dni podobne spodnie zakładamy do botków z raczej wąską oraz wyższą cholewką.
4. Fason spodni to jedno z tych narzędzi, które pozwoli na urozmaicenie naszego stylu biznesowego Warto wybierać nie tylko cygaretki, ale również spodnie proste, z zakładkami, z wiązaniem, typu culotte albo szerokie – pod warunkiem oczywiście, że będą idealnie pasować do naszej sylwetki i naszego stylu.
5. Spodnie mogą być we wzory, raczej delikatne i geometryczne. W takim przypadku łączymy je jednak ze stonowaną górą.
6. W spodniach unikamy efektu legginsów oraz zbyt obcisłego albo wulgarnego efektu, przesadnych ozdób: lampasów, zbyt błyszczących elementów (guzików, zamków, łańcuszków), które mogłyby stworzyć tandetny efekt.
Bluzki/Koszule
W sklepach znajdziemy szeroki wybór bluzek oraz koszul w różnorodnych fasonach. Koszula biznesowa niekoniecznie musi być sztywna i mocno dopasowana. Warto szukać oryginalnych fasonów oraz faktur, które pozwolą nam, nawet w zestawieniu z klasycznymi garniturowymi spodniami, stworzyć ciekawą, żywą, modną i elegancką stylizację.
Moje główne uwagi o bluzkach:
1. Na wybór materiału bluzek będzie wpływać typ sylwetki. Niektóre sylwetki lepiej prezentują się w tkaninach zwiewnych lub lejących, podczas gdy inne wyglądają korzystniej w sztywniejszych materiałach.
2. Fason bluzki będzie zależał od fasonu spodni. Musimy wiedzieć, czy wymaga on schowania bluzki do środka czy puszczenia jej na zewnątrz.
3. Wybierając bluzki, radziłabym unikać zbyt cienkiej wiskozy. Po pierwsze mocno się gniecie, a po drugie już od razu nieestetycznie wygląda. Dobrze wygląda grubsza bawełna, jedwab, lyocell, modal oraz mieszanka z poliestrem.
4. Kolor obowiązkowy w szafie biznesowej – biały (może to być biel złamana). Dobrze mieć kilka białych bluzek w różnych fasonach. Świetnie sprawdzą się tutaj także pastelowe kolory, różne odcienie błękitnego, stonowane odcienie różowego, zielonego, fioletowego czy beżowego.
5. Unikamy bluzek przezroczystych, zbyt obcisłych, z głębokim dekoltem oraz w krzykliwych kolorach czy wzorach.
Żakiety
Według mnie, odpowiednio skrojony żakiet albo marynarka są trzecim najbardziej istotnym elementem w szafie biznesowej. Dobrze dobrana marynarka zawsze ożywi stylizację, zatuszuje mankamenty sylwetki oraz stworzy pożądany i elegancki efekt.
Marynarka albo żakiet zawsze podnoszą stopień elegancji oraz stopień formalności wizerunku, podczas gdy różnego rodzaju rozpinane sweterki albo kardigany mocno je obniżają. Dlatego w szafie biznesowej radziłabym jak najczęściej stawiać na drugie warstwy, które mają określone formy.
Moje główne uwagi o marynarkach:
1. Aby uniknąć sztywnego efektu stylizacji, warto zamienić dopasowany żakiet na marynarkę trochę luźniejszą, trochę dłuższą albo bardziej wzorzystą.
2. W zestawieniach „marynarka + bluzka + spodnie” warto stosować kontrast kolorów, faktur lub wzorów.
3. Dobra marynarka może więcej kosztować, dlatego warto wybrać jak najbardziej uniwersalną, którą zestawimy z klasycznymi spodniami, ze spódnicą, z dżinsami, z bluzką, z t-shirtem i z sukienką.
4. Marynarkę możemy zakładać rozpinaną (jako dodatkową warstwę), zapiętą (jako samą marynarkę), możemy podwinąć jej rękawy, a możemy założyć ją także z paskiem i podkreślić talię.
5. Wystarczy posiadać w szafie dwie lub trzy różne marynarki, które pozwolą nam stworzyć urozmaicone zestawy.
Spódnice/Sukienki
Ze spódnicami/sukienkami mamy największy problem podczas budowania stylizacji biznesowych. Wszystko za sprawą tego, że większość modeli dostępnych w sklepach albo ma bardziej modowy charakter albo zbyt oczywisty, formalny i przez to nudny krój.
Moje główne uwagi o spódnicach/sukienkach:
1. W stylizacjach biznesowych spódnica lepiej wygląda w zestawieniu z obcasami niż z obuwiem na płaskiej podeszwie.
2. Bez względu na to, ile mamy wzrostu albo w jakim wieku jesteśmy, zaleca się, żeby spódnica nieco albo całkiem przykrywała kolana.
3. Spódnica ołówkowa albo prosta jest najbardziej typowym elementem szafy biznesowej. Aby urozmaicić swój styl, warto wybierać bardziej skomplikowany sposób uszycia tej spódnicy, ciekawą fakturę albo wzór. Zachęcam również do eksperymentowania ze spódnicami kopertowymi, trapezowymi oraz nawet plisowanymi. Ich wyrazisty kształt pozwoli stworzyć dosyć profesjonalny, a przy tym kobiecy wizerunek.
4. Spódnice o prostym kroju i standardowej długości najlepiej wyglądają z botkami, o długości midi (w zależności od fasonu) – z kozakami albo botkami
5. Sukienka biznesowa może mieć fason bardziej dopasowany z wyraźnie zaznaczoną talią, prosty lub trapezowy. Wybieramy tę, która idealnie będzie leżała na sylwetce.
Obuwie
Z obuwiem kobiety zazwyczaj mają największy problem. Poszukiwanie ciekawych, a przy tym wygodnych modeli, rzeczywiście może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego warto uwzględnić następujące niuanse:
1. Strój biznesowy stereotypowo kojarzy nam się ze szpilkami, jednak trzeba wiedzieć, że szpilki w różnych firmach mają różny fason, przez co będą inaczej leżeć na nodze. Zachęcam do mierzenia jak największej ilości modeli.
2. Warto eksperymentować z wysokością szpilki. Zwróćmy uwagę na obcas typu „kitten heel” – jest bardziej komfortowy, a na dodatek modny.
3. Warto również przymierzyć czółenka na grubszym słupku. Są na czasie, wyglądają oryginalnie, a jednocześnie są bardzo stabilne.
4. W zestawieniach ze spodniami, oprócz szpilek, możemy śmiało wybierać obuwie na płaskiej podeszwie, jak np. skórzane mokasyny, półbuty lub baleriny z wyrazistą formą.
5. Trzeba pamiętać, że buty mogą być ciekawym akcentem w stylizacji, który pozwoli nam ujawnić swoją osobowość oraz podkreślić swój indywidualny styl.
Dziekuje bardzo za artykul, jest aktualny w moim przypadku: wracam do pracy po urlopie macierzynskim
Proszę bardzo 🙂
Bardzo przydatny dla mnie artykuł. Wiele rzeczy przemyślałam i zastanowiłam się nad planem na ubiór do pracy. Mam już listę elementów, które chcę zmienić w szafie zgodnie z tematem. Będę działać.