Julia Nikitina

Jakie są style ubierania się? Damska szafa.

W poniższym artykule nie będę skupiała się na stylach typu boho, glamour, military czy country, ponieważ są to tylko nazwy pewnych kierunków w modzie, których jest całkiem sporo i którymi dosyć trudno posługiwać się podczas tworzenia szafy codziennej.

Chciałabym natomiast zapoznać Was z sześcioma podstawowymi stylami ubioru, których znajomość pozwoli budować stylizacje odpowiednie dla naszych potrzeb w życiu prywatnym oraz zawodowym.

Co to znaczy „style ubierania się”?

Styl to przede wszystkim główny charakter wizerunku, główny komunikat, jego główna koncepcja.

Styl będzie wpływał na to, jakie kolory, fasony i materiały wybieramy oraz na jaki rodzaj obuwia i dodatków stawiamy.

Każdy z nas posiada w swojej szafie styl priorytetowy oraz mieszankę pozostałych stylów.

W stylizacji najczęściej łączymy elementy utrzymane w różnych stylach, co pozwala nam wpływać na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani.

Style należy umiejętnie łączyć.

Wiedza o stylach pomaga orientować się w sklepach, ponieważ każda marka posiada typowe dla siebie kierunki i tendencje.

Zachęcam do zapoznania się z moim artykułem na temat tego, jakie są style ubierania się.

Styl romantyczny

Główną ideą stylu romantycznego jest podkreślenie własnej kobiecości.

Jego podstawowymi atrybutami będą zwiewne i lekkie w ruchu materiały, dopasowane fasony z akcentem w talii, pastelowe kolory, kwieciste wzory, koronki, falbanki, różnego rodzaju przezroczystości, ozdoby w postaci perełek, kokard.

Styl Romantyczny to styl bardzo delikatny i wyrafinowany.

Romantyzm w czystej postaci oczywiście pasuje młodym kobietom z typem sylwetki „klepsydra”, dłuższymi albo kręconymi włosami oraz dosyć okrągłymi formami ciała. Zawsze radzę jednak odchodzić od takiego naiwnego oczywistego romantyzmu (jeśli tylko sytuacja nie wymaga stworzenia efektu „małej dziewczynki”) w stronę romantyzmu dojrzałego, bardziej tajemniczego, bardziej skomplikowanego. Wtedy taki romantyczny styl ubierania się sprawdzi się prawie we wszystkich sytuacjach, w których chcemy podkreślić swój kobiecy status.

 

Styl klasyczny

W stylu klasycznym stawiamy na jakość oraz minimalizm. Nie mamy potrzeby wyróżniać się za pomocą wizerunku. Jedynie, czego pragniemy, to wyglądać elegancko i z klasą.

Kolory będą raczej stonowane, dużo monochromatycznych połączeń. Dodatki oraz dekoracyjne elementy będą używane z umiarem i bardzo umiejętnie. Klasyka lubi wyraźne formy oraz zdyscyplinowane wzory.

Styl klasyczny stanowi dobrą podstawę dla dowolnego wizerunku, jeśli zależy nam na jakości. Może się prezentować w zupełnie różnych postaciach – bardziej kobieco albo w stylizacjach z „męskim” charakterem. Styl klasyczny świetnie łączy się z innymi stylami ubierania się, co pozwala tworzyć oryginalne i współczesne looki.



Styl kreatywny

Styl kreatywny to styl modowy, dlatego większość blogerek modowych albo przedstawicieli świata fashion obficie czerpie właśnie z niego. Jest w nim sporo odwagi, ryzyka, szaleństwa oraz oryginalności.

Miłośnicy kreatywnego stylu ubierania się mają zazwyczaj naturalną potrzebę wyglądania inaczej. Zależy im na tym, żeby ich szafa sprawiała im dużą frajdę i nie była nudna. Osoby preferujące ten styl często tworzą nowe połączenia kolorów, wzorów i elementów ubrań.

Stylizacje w przypadku takiego stylu ubierania się często bywają przekombinowane. Kolory krzyczą, wszystkiego (dodatków, faktur, wzorów) jest za dużo, chociaż razem mogą one wyglądać ciekawie i harmonijnie.

Kreatywność nie zawsze jednak musi być zaprezentowana w 100 %. Pomysłowe i zindywidualizowane elementy można dodać nawet do klasycznego wizerunku, co pozwoli ten wygląd nieco ożywić oraz nadać mu więcej zabawnego albo zrelaksowanego charakteru.



Styl dramatyczny

Styl dramatyczny jest stylem ubierania się bardzo autorytarnym, czasem rockowym. Jesteśmy na pierwszym miejscu, przyciągamy uwagę. Jesteśmy osobą dominującą w otoczeniu.

Styl dramatyczny zazwyczaj pasuje kobietom o typie urody „zima”, czyli kontrastowym brunetkom.

To stylizacje z mocnym charakterem i pewną odwagą. Dramatyzm lubi geometryczne wzory, ostre dekoracyjne elementy, błyszczące faktury, przesadę w formach, zwierzęce wzory typu „panterka”, „wąż” czy czarne-białe połączenia kolorystyczne z dodatkiem czerwieni. Dramatyzm lubi szykowne stylizacje.

Elementy dramatyzmu bardzo dobrze sprawdzą się w szafie biznesowej. Pasują do sytuacji, w których mamy potrzebę podkreślenia swojego autorytetu albo zajmowanego przez nas stanowiska. Wówczas preferowany przez nas styl ubierania się odgrywa ogromną rolę.

Styl naturalny

Główną ideą naturalnego stylu jest komfort i luz. To styl weekendowy, bardzo zrelaksowany.

W tym stylu znajdziemy sporo dzianiny, szerokich swetrów, wyrazistej grubszej faktury, zamszowych butów oraz workowatych torebek. W przypadku tego stylu ubierania się mile widziane są dodatki z naturalnych materiałów (drzewo, skóra, kamienia).

Styl naturalny w czystej postaci nigdy nie będzie prezentował się elegancko, ponieważ nie to ma on na celu. Natomiast z elementów tego stylu warto korzystać w szafie biznesowej, np. w sytuacji, gdy zależy nam na tym, żeby stworzyć dobrą i przyjazną atmosferę w zespole.

Styl sportowy

Polega na eklektycznym połączeniu poszczególnych elementów sportowych (najczęściej obuwia, czasami bluz lub spodni) z ubraniami utrzymanymi w innym stylu. Choć nie tworzymy w tym przypadku typowo sportowego looku, to możemy jednak, za pomocą tego stylu, nieco wyluzować klasykę lub np. romantyzm.

Z pewnością każda z nas już wie, że w obecnych czasach wkładamy adidasy do wszystkiego. To dlatego, że pragniemy komfortu, większej mobilności, a czasami i nieco modowej ekstrawagancji.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że tak samo, jak różnią się od siebie bluzy z kapturem oraz spodnie dzianinowe lub z lampasami, tak istnieje różnica między butami na siłownię a butami do chodzenia w mieście. Warto wiec szukać odpowiednich ubrań nie w sklepach sportowych, a w zwykłych sklepach odzieżowych.