Jakie są style ubierania się? Damska szafa.

W poniższym artykule nie będę skupiała się na stylach typu boho, glamour, military czy country, ponieważ są to tylko nazwy pewnych kierunków w modzie, których jest całkiem sporo i którymi dosyć trudno posługiwać się podczas tworzenia szafy codziennej.

Chciałabym natomiast zapoznać Was z sześcioma podstawowymi stylami ubioru, których znajomość pozwoli budować stylizacje odpowiednie dla naszych potrzeb w życiu prywatnym oraz zawodowym.

Co to znaczy „style ubierania się”?

Styl to przede wszystkim główny charakter wizerunku, główny komunikat, jego główna koncepcja.

Styl będzie wpływał na to, jakie kolory, fasony i materiały wybieramy oraz na jaki rodzaj obuwia i dodatków stawiamy.

Każdy z nas posiada w swojej szafie styl priorytetowy oraz mieszankę pozostałych stylów.

W stylizacji najczęściej łączymy elementy utrzymane w różnych stylach, co pozwala nam wpływać na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani.

Style należy umiejętnie łączyć.

Wiedza o stylach pomaga orientować się w sklepach, ponieważ każda marka posiada typowe dla siebie kierunki i tendencje.

Zachęcam do zapoznania się z moim artykułem na temat tego, jakie są style ubierania się.

Styl romantyczny

Główną ideą stylu romantycznego jest podkreślenie własnej kobiecości.

Jego podstawowymi atrybutami będą zwiewne i lekkie w ruchu materiały, dopasowane fasony z akcentem w talii, pastelowe kolory, kwieciste wzory, koronki, falbanki, różnego rodzaju przezroczystości, ozdoby w postaci perełek, kokard.

Styl Romantyczny to styl bardzo delikatny i wyrafinowany.

Romantyzm w czystej postaci oczywiście pasuje młodym kobietom z typem sylwetki „klepsydra”, dłuższymi albo kręconymi włosami oraz dosyć okrągłymi formami ciała. Zawsze radzę jednak odchodzić od takiego naiwnego oczywistego romantyzmu (jeśli tylko sytuacja nie wymaga stworzenia efektu „małej dziewczynki”) w stronę romantyzmu dojrzałego, bardziej tajemniczego, bardziej skomplikowanego. Wtedy taki romantyczny styl ubierania się sprawdzi się prawie we wszystkich sytuacjach, w których chcemy podkreślić swój kobiecy status.

 

Styl klasyczny

W stylu klasycznym stawiamy na jakość oraz minimalizm. Nie mamy potrzeby wyróżniać się za pomocą wizerunku. Jedynie, czego pragniemy, to wyglądać elegancko i z klasą.

Kolory będą raczej stonowane, dużo monochromatycznych połączeń. Dodatki oraz dekoracyjne elementy będą używane z umiarem i bardzo umiejętnie. Klasyka lubi wyraźne formy oraz zdyscyplinowane wzory.

Styl klasyczny stanowi dobrą podstawę dla dowolnego wizerunku, jeśli zależy nam na jakości. Może się prezentować w zupełnie różnych postaciach – bardziej kobieco albo w stylizacjach z „męskim” charakterem. Styl klasyczny świetnie łączy się z innymi stylami ubierania się, co pozwala tworzyć oryginalne i współczesne looki.

Styl kreatywny

Styl kreatywny to styl modowy, dlatego większość blogerek modowych albo przedstawicieli świata fashion obficie czerpie właśnie z niego. Jest w nim sporo odwagi, ryzyka, szaleństwa oraz oryginalności.

Miłośnicy kreatywnego stylu ubierania się mają zazwyczaj naturalną potrzebę wyglądania inaczej. Zależy im na tym, żeby ich szafa sprawiała im dużą frajdę i nie była nudna. Osoby preferujące ten styl często tworzą nowe połączenia kolorów, wzorów i elementów ubrań.

Stylizacje w przypadku takiego stylu ubierania się często bywają przekombinowane. Kolory krzyczą, wszystkiego (dodatków, faktur, wzorów) jest za dużo, chociaż razem mogą one wyglądać ciekawie i harmonijnie.

Kreatywność nie zawsze jednak musi być zaprezentowana w 100 %. Pomysłowe i zindywidualizowane elementy można dodać nawet do klasycznego wizerunku, co pozwoli ten wygląd nieco ożywić oraz nadać mu więcej zabawnego albo zrelaksowanego charakteru.

<

Styl dramatyczny

Styl dramatyczny jest stylem ubierania się bardzo autorytarnym, czasem rockowym. Jesteśmy na pierwszym miejscu, przyciągamy uwagę. Jesteśmy osobą dominującą w otoczeniu.

Styl dramatyczny zazwyczaj pasuje kobietom o typie urody „zima”, czyli kontrastowym brunetkom.

To stylizacje z mocnym charakterem i pewną odwagą. Dramatyzm lubi geometryczne wzory, ostre dekoracyjne elementy, błyszczące faktury, przesadę w formach, zwierzęce wzory typu „panterka”, „wąż” czy czarne-białe połączenia kolorystyczne z dodatkiem czerwieni. Dramatyzm lubi szykowne stylizacje.

Elementy dramatyzmu bardzo dobrze sprawdzą się w szafie biznesowej. Pasują do sytuacji, w których mamy potrzebę podkreślenia swojego autorytetu albo zajmowanego przez nas stanowiska. Wówczas preferowany przez nas styl ubierania się odgrywa ogromną rolę.

Styl naturalny

Główną ideą naturalnego stylu jest komfort i luz. To styl weekendowy, bardzo zrelaksowany.

W tym stylu znajdziemy sporo dzianiny, szerokich swetrów, wyrazistej grubszej faktury, zamszowych butów oraz workowatych torebek. W przypadku tego stylu ubierania się mile widziane są dodatki z naturalnych materiałów (drzewo, skóra, kamienia).

Styl naturalny w czystej postaci nigdy nie będzie prezentował się elegancko, ponieważ nie to ma on na celu. Natomiast z elementów tego stylu warto korzystać w szafie biznesowej, np. w sytuacji, gdy zależy nam na tym, żeby stworzyć dobrą i przyjazną atmosferę w zespole.

Styl sportowy

Polega na eklektycznym połączeniu poszczególnych elementów sportowych (najczęściej obuwia, czasami bluz lub spodni) z ubraniami utrzymanymi w innym stylu. Choć nie tworzymy w tym przypadku typowo sportowego looku, to możemy jednak, za pomocą tego stylu, nieco wyluzować klasykę lub np. romantyzm.

Z pewnością każda z nas już wie, że w obecnych czasach wkładamy adidasy do wszystkiego. To dlatego, że pragniemy komfortu, większej mobilności, a czasami i nieco modowej ekstrawagancji.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że tak samo, jak różnią się od siebie bluzy z kapturem oraz spodnie dzianinowe lub z lampasami, tak istnieje różnica między butami na siłownię a butami do chodzenia w mieście. Warto wiec szukać odpowiednich ubrań nie w sklepach sportowych, a w zwykłych sklepach odzieżowych.

 

Artykul napisany przez Julia Nikitina

Stylistka osobista oraz certyfikowany Style Coach. Specjalistka w zakresie budowaniu własnego stylu. Ukończyła szkolenie w Rosji (Studio Orner, 2015), Polsce (DSK Academy School of Style, 2017) oraz w Anglii (Style Coaching Institute, 2018). Pracuje z kobietami i mężczyznami w Warszawie.

10 komentarzy

  • Bardzo ciekawy wpis! Dodałam go sobie do zakładek, bo z pewnością będę do niego wracać. 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  • Moja szafa jest chyba połączeniem wszystkich tych tendencji i w każdym z tych rozwiązań czuję się dobrze 🙂 Stylizacje przy stylu romantycznym skradły moje serce – coś pięknego <3

  • Dobrze jest mieć świadomość co naszym strojem komunikujemy otoczeniu i fajnie, że artykuł też się do tego odnosi – ciekawy!

  • Dzięki artykułowi uświadomiłam sobie, że najbliższy mi są style klasyczny i naturalny. Wiedza o stylach jest dla mnie ważna, żeby ułatwić mi codzienny dobór ubrań, a także po to, żeby nie dać się złapać na chwyty marketingowe w sklepach i żeby zachować jednolity styl. Mam nadzieję, że będę o tym pamiętać przy kolejnych zakupach!

  • Zdecydowanie wybieram styl klasyczny ale czasem mogłabym wkomponować trochę romantycznego do swojego wizerunku. Bardzo pomocny i ciekawy artykuł.

  • Moja szafa to połączenie stylu romantycznego z naturalnym. Od jakiegoś czasu próbuję wprowadzać elementy klasyki i jak sie okazuje nie jest to takie łatwe. Najtrudniej jest znaleźć proste, dobre gatunkowo ciuchy. Takie poszukiwania trwają dlużej ale za to jakie później jest zadowolenie z zakupu 🙂

  • Dziekuje za swietny artykul. Wlasnie uswiadomilam sobie, ze u mnie jest pomieszanie z poplataniem – na co dzien styl sportowy z naturalnym, na wyjscie dramatyczny, na wesele – romantyczny a do pracy klasyczny. Mimo, ze bardzo chcialabym miec kapsule na kazdy sezon, to nie jestem w stanie tego ogarnac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *