Podstawowe niuanse męskiego stylu. Część 1.

Mogłoby się wydawać, że męski styl jest mniej wymagający od damskiego. W końcu mamy ograniczoną liczbę fasonów, co widać chociażby na przykładzie spodni, które mogą posiadać krój dżinsowy albo garniturowy, nogawki proste/regularne albo zwężane/typu slim, materiał denimowy albo bawełniany z różną ilością elastanu lub poliestru.

Kwestia męskiego stylu nie jest jednak tak jednoznaczna, jak możemy sądzić. W odróżnieniu od kobiecego stylu, w męskim większą wagę przywiązujemy do różnych niuansów, na których będzie się opierać cała stylizacja oraz dzięki którym uda nam się uzyskać efekt przemyślanego stroju. Co najważniejsze, w przypadku tak dopracowanego zestawu uzyskamy naturalny, a nie przekombinowany efekt.

Podstawowymi elementami męskiego stylu są kolory, fasony oraz style.

Kolor

Warto mieć świadomość tego, że istnieją zarówno kolory, w których wyglądamy korzystnie, jak i takie, które w żaden sposób nie współgrają z naszą aparycją albo nawet działają na nią niekorzystnie. Analizując odcień naszej cery, kolor oczu oraz kolor włosów możemy określić swój typ kolorystyczny. Dzięki temu będziemy wiedzieć, które barwy (ciepłe czy zimne, czyste czy zgaszone, jasne czy ciemne) są dla nas najbardziej odpowiednie.

Odpowiednia paleta kolorystyczna będzie dobrą wskazówką nie tylko przy wyborze ubrań, ale również przy wyborze dodatków, które mogą zawierać kolorowe akcenty.

Kolorami można się bawić, tworząc żywe i dynamiczne stylizacje.

Można wprowadzić kolor w postaci akcentu.

Można postawić na monochromatyczne połączenia, wybierając zabawę z fakturą albo wzorem.

Fasony

Męskie ubrania muszą być idealnie dopasowane do sylwetki. Podczas zakupów musimy znać swoje podstawowe wymiary: wzrost, obwód klatki piersiowej, obwód w pasie oraz długość rękawów. Poza tym zwracamy uwagę na proporcje sylwetki (długość oraz szerokość tułowia w stosunku do nóg) oraz na ogólny rozmiar (czy sylwetka jest szczuplejsza czy grubsza, czy mamy brzuszek czy nie).

Jeśli sylwetka jest standardowa i spokojnie wpisuje się w rozmiarówki większości marek, to możemy tylko się z tego cieszyć i więcej czasu poświęcić inspiracjom oraz tworzeniu nowych i ciekawych zestawów.

Jeżeli sylwetka jest wymagająca, to należy przede wszystkim zapoznać się z markami, które szyją odpowiednie dla nas fasony. Taka wiedza pozwoli w przyszłości skuteczniej robić zakupy.

Warto pamiętać, że dowolna zmiana sylwetki (schudnięcie/przytycie/rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni) będzie wymagała odświeżenia garderoby.

Unikamy zbyt luźnych koszul oraz zbyt szerokich albo za długich rękawów. Zwracamy uwagę na długość spodni, szczególnie w przypadku eleganckich zestawów.

Podstawowe niuanse męskiego stylu. Część 2.

Artykul napisany przez Julia Nikitina

Stylistka osobista oraz certyfikowany Style Coach. Specjalistka w zakresie budowaniu własnego stylu. Ukończyła szkolenie w Rosji (Studio Orner, 2015), Polsce (DSK Academy School of Style, 2017) oraz w Anglii (Style Coaching Institute, 2018). Pracuje z kobietami i mężczyznami w Warszawie.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *