Jak moda współgra ze stylem?

Na początku mojej drogi zawodowej czytałam dużo artykułów na temat mody i stylu, w których dominowały zazwyczaj dwa skrajnie różne podejścia: albo „chcemy koniecznie być na bieżąco z modą, wybierając najnowsze trendy dla swojej szafy” albo „nie chcemy ulegać trendom, wybierając ponadczasową klasykę”. Podobnie jest i w praktyce. Niektórzy Klienci mówią „Nie chcę być uzależniona/y od mody”, podczas gdy inni pytają „Co jest teraz na topie?”.

Jaka strategia jest najlepsza w kwestii budowania własnego stylu? Żadna!

Chodzi o to, że należy szukać kompromisu w naszych relacjach z modą, stylem a także z własnym pięknem oraz własnymi potrzebami. Tylko wtedy stworzymy wizerunek, który będzie aktualny i interesujący, a zarazem komfortowy.

Czego w takim razie potrzebujemy? Musimy zrozumieć na czym moda polega, czym się różni od stylu i w jaki sposób może nam pomóc.

Moda vs Styl

Moda i styl bazują na dwóch zupełnie różnych filozofiach.

Głównym celem w pracy ze stylem jest podkreślenie własnego piękna. Stąd też wywodzą się wszystkie pomysły związane z analizą kolorystyczną (musimy dobrać takie kolory, w których twarz promienieje) oraz analizą sylwetki (musimy postawić na fasony, które zamaskują niedoskonałości). W takim rozumieniu styl to przede wszystkim lista zasad, których każdy z nas powinien przestrzegać, żeby wyglądać dobrze.

Czy to pomaga w zbudowaniu własnego stylu? Niestety nie zawsze. Pomimo tego, że końcowy wizerunek będzie obfitować w bezbłędne połączenia kolorystyczne albo przemyślanie dobrane dodatki, może nie być odpowiedni do obecnych czasów albo w ogóle nie mieć nic wspólnego z naszą osobowością.

Moda to z kolei nowe pomysły oraz inspiracje, które mogą dotyczyć łączenia stylów, materiałów, kolorów, wzorów, nietypowych sposobów noszenia, zapinania, czy też nowatorskich technik wykończenia materiałów. W modzie jest sporo odwagi, eksperymentów, wolności. Moda to duża dawka prawdziwego życia, ponieważ wszechobecne tendencje nie powstają przypadkowo, a jedynie są odpowiedzią na to, co aktualnie dzieje się w społeczeństwie.

Czytanie mody jest nauką, której można się uczyć latami. Moda to przede wszystkim filozofia wizerunku. Nie będziesz wyglądać modnie tylko za sprawą postawienia na modny„zielony” kolor (ponieważ w czasopismach twierdzą, że ten kolor jest na topie) albo wybrania jednej z kraciastych marynarek (których sporo wisi w sklepach), jeśli nie zrozumiesz, jak elementy te muszą współgrać z całością.

Moda nie zawsze jest „klasycznie” piękna. Wręcz odwrotnie: moda często tworzy nowe standardy piękna, kobiecości albo męskości. Moda to setki trendów oraz setki różnych stylów, więc każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Moda nieustannie się rozwija. Nawet gdy mówimy, że znowu popularna jest estetyka lat 80., oznacza to, że co prawda inspirujemy się tą epoką, jednak prezentujemy ją w nowym wydaniu.

Moda świetnie pomaga odświeżyć naszą szafę oraz rozwinąć nasz własny styl. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z niej umiejętnie, wybierając tylko to, co odpowiada naszym potrzebom i naszemu charakterowi.

Moda może być świetnym pomocnikiem oraz źródłem inspiracji w sytuacji, gdy już zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami stylu, stworzyliśmy bazę naszej garderoby i jesteśmy otwarci na próbowanie czegoś „innego”. Moda sprzyja ewoluowaniu stylu. Moda dodaje pewności siebie.

W jaki sposób najprościej zaprzyjaźnić się z modą w przypadku, gdy jesteśmy osobą, która nie czyta czasopism modowych i nie ogląda zdjęć z wybiegów? Warto chodzić do sklepów, które tę modę sprzedają w różnych postaciach. Mam tutaj na myśli chociażby Zarę, Mango, H&M, Massimo Dutti, COS, &Other Stories, Uterque, Vagabond i inne.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *