Model Noela Burcha, czyli o tym, jak mogą się rozwijać Twoje umiejętności wizerunkowe

Jeszcze w latach 70. XX wieku Noel Burch, pracownik Training International, po raz pierwszy zdefiniował cztery etapy poznawania nowych umiejętności. Tzw. „Model Burcha” przedstawiał proces nauczania i przyswajania wiedzy. Burch twierdził, że początkowo jesteśmy nieświadomi tego, jak mało wiemy i potrafimy, czyli jesteśmy nieświadomi niekompetentne.

Gdy jednak zaczynamy rozpoznawać swoją niekompetencję, zaczynamy świadomie nabywać pewne umiejętności, a następnie świadomie je wykorzystywać. Niekiedy bywa nawet tak, że z czasem pewne umiejętności posiadamy i wykorzystujemy bez procesu koncentracji (automatycznie) – wówczas mówimy o kompetencji nieświadomej.

Interesującym wydaje się fakt, że model ten świetnie sprawdza się w różnych obszarach rozwoju osobistego. Wszystko za sprawą tego, że ilustruje on naturalny proces samodoskonalenia osoby w szczególnych kierunkach, w tym także pracę nad własnym wizerunkiem. Zobaczmy, w jaki sposób model ten działa na płaszczyźnie stylu.

Etap 1. Nieświadoma niekompetencja

Powiedziałabym, że osoby będące na tym etapie nie mają żadnych problemów z wizerunkiem :). Może to wynikać z kilku powodów:

– nie interesują ich kwestie związane z wizerunkiem, czyli nie są to dla nich problemy godne przemyślenia;
– nie wiedzą, że stan rzeczy może ulec zmianie i popełniają oczywiste błędy;
– mają świadomość tego, że dotychczasowe sposoby działania zawodzą, jednakże nie wiedzą, co jest tego przyczyną ( nie zdają sobie jeszcze sprawy, że chodzi o brak pewnych umiejętności).

Takie osoby na pewno nie są moimi Klientami, ponieważ nie mają takiej potrzeby. Jedyną rzeczą, w której mogę być przydatna, to opowiedzenie o tym, jakie są zasady i niuanse oraz różne możliwości zmiany wizerunku.

Etap 2. Świadoma niekompetencja

Osoby będące na tym etapie wiedzą, że nie potrafią ubierać się właściwie i umiejętnie i w związku z tym odczuwają dyskomfort. Zaczynają się uczyć, zdobywać doświadczenie, czytać artykuły o kolorach, sylwetkach, stylach oraz chodzić na szkolenia wizerunkowe.

To właśnie na tym etapie trafia do mnie większość moich Klientów. Są oni świadomi tego, że potrzebują pomocy eksperta w kwestii wizerunkowej.

Niektórzy ludzie pozostają na tym etapie na stałe, powierzając kwestie wizerunkowe styliście, który pomaga im w zakupach. Inni natomiast decydują się pójść o krok dalej, ponieważ chcą być niezależni. Ćwiczą dobieranie ubrań, aby później móc samodzielnie dokonywać zakupów.

Etap 3. Świadoma kompetencja

Te osoby mają już sporą wiedzę oraz potrafią umiejętnie ją wykorzystać, jednak robienie zakupów i budowanie stylizacji nadal wymaga od nich koncentracji i szczegółowych analiz. Każdy krok jest zaplanowany i przemyślany.

Ten etap jest bardzo istotny i może trochę potrwać (minimum rok!), ponieważ polega na sprawdzaniu całej teorii stylu w praktyce. Im częściej chodzimy do sklepów, im więcej kupujemy różnorodnych elementów stylizacji, im szybciej wymieniamy całą szafę, tym większą mamy szansę zostać mistrzami własnego stylu oraz przejść do kolejnego etapu.

Na tym etapie stylista powinien przede wszystkim okazać wsparcie jako nauczyciel, wskazując ewentualne niedoskonałości.

Etap 4. Nieświadoma kompetencja

Osoby, które mają wiedzę i doświadczenie, wiedzą, jak z nich korzystać i robią to intuicyjnie, nawykowo oraz automatycznie. Nie muszą się odwoływać do notatek ani prosić innych o wskazówki, ponieważ działają samodzielnie i robią to dobrze.

Właśnie na tym etapie powinni znajdować się wszyscy styliści albo eksperci mody, mając oraz stale poszerzając doświadczenie nie tylko w kwestii własnego ubioru, ale również w sprawie budowania stylizacji dla swoich Klientów.

A Ty na jakim jesteś etapie? 🙂

Artykul napisany przez Julia Nikitina

Specjalizuję się w kreowaniu wizerunku osobistego. Od 2015 roku pracuję jako osobista stylistka, stylista ubioru oraz personal shopper. Należę do Association of Image Consultants International (AICI).

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *